Trzy niezbędne czynności dla zdrowego wzrostu i owocowania pomidorów
- Firma
- 12 grudnia 2019
Zaczynając nowe życie i wprowadzając się do nowego mieszkania, pustka, jaka w nim świeci wymaga zapełnienia. Jak ożywić kuchnię i co kupić najpierw?
Przede wszystkim, zacznijmy od pomiarów. Musimy sprawdzić, jak wielka jest nasza kuchnia i co zmieści się w jej wnętrzu. Musimy zapamiętać także podstawowe wymiary, które sprawią, że nasza kuchnia będzie funkcjonalna i wygodna. Zacznijmy więc od szerokości blatu między lodówką a zlewozmywakiem; jest to minimum 40 centymetrów. Blat, który jest pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinien mieć minimum 80 centymetrów szerokości. W trakcie wybierania płyty należy również pamiętać, że musi być ona dostosowana to naszego stylu gotowania i do zestawu garnków, który posiadamy bądź też planujemy kupić. Ponadto, zlew oraz płyta grzewcza nie powinny się ze sobą stykać, a sama płyta grzewcza powinna być w minimalnej odległości 60 centymetrów od okna, aby było bezpiecznie. Blat, żeby był wygodny, powinien mieć minimum 200 centymetrów długości, zaś jeśli chodzi o wysokość, to idealne będzie ustawienie blatu na 85 centymetrach wysokości, lub 15 centymetrów poniżej zgięcia łokcia. Dobrze będzie także zaplanować, gdzie będą gniazdka, oraz przyłącza gazu i wody, żebyśmy mogli zdecydować, gdzie ma stać piekarnik, a gdzie zlewozmywak. Istotne będzie również rozplanowanie oświetlenia – warto jest postawić na oświetlenie zarówno sufitowe, jak i to, które znajdzie się nad blatem kuchennym. Dzięki takiemu oświetleniu, gotowanie będzie dla nas znacznie łatwiejsze.
Jeśli mamy już wszystko pomierzone, czas zastanowić się nad stylem kuchni. Pomiary są ważne, ponieważ do nich dostosowujemy meble i wiemy, na ile możemy sobie pozwolić. Style, jakie są modne obecnie to glamour, skandynawski oraz nowoczesny. Nie znaczy to jednak, że musimy koniecznie korzystać z tych stylów i nie możemy postawić na coś innowacyjnego, nowego. Warto eksperymentować i nie bać się, na przykład wystawiania na pokaz zestawy garnków.
Styl tego typu dobrze sprawdza się w małych wnętrzach z tego względu, że daje poczucie przestrzeni. Ściany w stylu skandynawskim są białe, zaś dodatki w ciemnych barwach, np. z ciemnego drewna. Niekoniecznie wszystkie dodatki muszą być czarne, można postawić na głęboki brąz. Styl skandynawski nie ma zbyt twardych ram, więc możemy z nim poeksperymentować, i np. zamiast ciemnych wypełnień, zastosować jasne, w kolorze sosnowego drewna. Ponadto, kuchnie w tym stylu są bardzo jasne i przejrzyste, dzięki czemu przebywając w takiej kuchni, nie czujemy się przytłoczeni zbędnymi przedmiotami. Dużo światła sprawi, że poczujemy się jeszcze lepiej, a praca nad nowymi potrawami będzie przyjemniejsza. Do takiego stylu niewątpliwie będą pasować zestawy garnków granitowych czy też stone, które swoją stylistyką nawiązują do naturalnych materiałów kamienia i drewna.
Nawet jeśli nie mieszkamy na wsi, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na folklor i wiejski, przytulny styl. Pozwólmy sobie na urocze obrazki na ścianach, zawieśmy haczyki z kwiatowymi motywami. Niech nasze zestawy garnków nie będą zwyczajne, srebrne. Zaszalejmy i kupmy emaliowane zestawy garnków z ludowym wzorem! Dzięki temu, kuchnia stanie się przytulnym miejscem, w którym będziemy czuć się dobrze i ciepło. Kolory, jakie dominują w kuchniach w stylu miejskim to połączenie ciepłych kolorów z takimi, które mają mocniejszy akcent, np. z ciemnym drewnem. Poszukajmy także na wyprzedażach bądź w sklepach z antykami mebli typowych dla dawnych czasów, na przykład białych z niebieskim wykończeniem. Niech to będzie ukłon w stronę naszych babć. Być może, będąc w takiej kuchni, faktycznie poczujemy się, jakbyśmy byli u babci na wakacjach?
Jeśli lubimy eksperymenty, możemy postawić na styl glamour. Styl ten wymaga jednak dużego wyczucia estetyki, ponieważ możemy przesadzić. Kicz, który jest jedną z cech tego stylu jest celowy i wchodząc do kuchni, w której zestawy garnków są w krzykliwych kolorach, powinniśmy czuć, że jest to celowy zabieg. Właśnie dlatego potrzebne jest poczucie estetyki, bo jeśli przesadzimy, sami będziemy źle się czuć we własnym wnętrzu, a przecież trudno na nowo wyposażać całą kuchnię. Jeśli jednak jesteśmy pewni swojego gustu, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie z tego stylu skorzystać. Dobrze wygląda łączenie tych rzeczy, które są przeciwieństwem, np. bieli i czerwieni, matu i wysokiego połysku. Można eksperymentować
Jeśli chcemy, by nasza kuchnia wyglądała tak, że każdy, kto do niej wchodzi, jest zachwycony, zadbajmy o to, by każdy detal był przemyślany. Wszystkie sprzęty, jakie mamy w kuchni, możemy kupić przecież w odpowiednim stylu. Dzięki temu, zestawy garnków mogą stać na wierzchu i nadal być fenomenalną ozdobą, zwłaszcza jeśli urządzamy kuchnię w starym stylu i mamy miedziany zestaw garnków, który wywieszamy na ścianie. Jest to bardzo zdobne i tego typu zabiegi można robić zarówno w wiejskim stylu, jak i w stylu glamour. Niech lampy także są ozdobą, ale nie zapominajmy także o firankach i zasłonkach. Choć w kuchni zasłonki i firanki trzeba będzie prać często, ze względu na to, że jest to pomieszczenie, w którym się gotuje, to nie powinno się z nich rezygnować, ponieważ mogą dodać one uroku bądź elegancji wnętrzu.