Zaparcia to jeden z częstszych problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jak im zaradzić?

Zaparcia to jeden z częstszych problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jak im zaradzić?

Problem z zaparciami dotyka co trzeciego Polaka Często trudno zdiagnozować, co jest ich przyczyną, dlatego leczenie bywa uciążliwe. Trzeba więc zadbać o swój układ pokarmowy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej przykrej dolegliwości.

Skąd się biorą zaparcia?

Jeśli zastanawiasz się, co na zaparcia będzie skuteczne, na początku musisz starać się dotrzeć do źródła problemu. Nie zawsze do końca wiadomo, dlaczego pojawiają się problemy z wypróżnianiem. Zaparcia mogą być wynikiem przyjmowania leków, ale najczęściej powstają na skutek problemów z układem pokarmowym. Główną przyczyną w większości przypadków jest nieodpowiednia dieta. Jedzenie tłustych, przetworzonych potraw oraz słodyczy to pierwszy krok do bolesnych wypróżnień. Do tego dochodzi siedzący tryb życia, stres, życie w pospiechu, brak zdrowego snu oraz używki.

Co na zaparcia może mieć jeszcze wpływ?

To także niektóre choroby, np. depresja, cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Sporo osób ma problemy z wypróżnianiem w czasie podróży. Nowe miejsce, klimat mogą stać się przyczyną schorzeń układu pokarmowego. Bardzo często wśród nich pojawiają się właśnie zaparcia. Oprócz tego poważną przyczyną zaparć mogą stać się problemy z układem nerwowym, np. schorzenia neurologiczne. Każdą z ewentualnych przyczyn należy dokładnie sprawdzić. Odpowiednia diagnoza to klucz do pozbycia się dolegliwości lub zmniejszenia częstotliwości zaparć. Jeśli odpowiada za nie zła dieta, to najczęściej można bardzo szybko pozbyć się problemu.

Co na zaparcia będzie skuteczne, jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim konieczna jest zmiana diety. Więcej błonnika, który ma bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy to podstawa. Poprawia funkcjonowanie jelit i wchłania złe produkty przemiany materii. Dzięki temu poprawia się metabolizm, czyli trawienie. Drugi krok to więcej ruchu na świeżym powietrzu. W czasie chodzenia, biegania i wykonywania ćwiczeń perystaltyka jelit usprawnia się, dlatego ruch to konieczność. Niezastąpione są również środki z apteki, wśród których znajdują się herbatki ziołowe np. na bazie liści sensu, nasion babki śródziemnomorskiej czy kory kruszyny. Stosuje się także różne preparaty zmiękczające masy kałowe.

Połączenie środków farmaceutycznych z ziołami i zdrowym stylem życia powinno przynieść ulgę. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przez dłuższy czas stosować leków przeczyszczających. Przyjmowane często powodują mniejsze wchłanianie witamin i minerałów.

Warto też wpisać w wyszukiwarkę hasło „co na zaparcia”, szukając dobrych stron z ciekawymi poradami np., lekarzy. Im więcej wiedzy na temat schorzenia, tym większa świadomość chorego i szybsza droga powrotu do zdrowia.