Smaki południa – kulinarna podróż po włoskiej Apulii
- Firma
- 08 marca 2020
Hemoroidy u dzieci to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Nie występuje ona jednak często, bo zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Kiedy się jednak pojawi, trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie.
Najczęściej guzki krwawnicze u dzieci pojawiają się wtedy, gdy masa kałowa przez dłuższy czas zalega w odbytnicy. Schorzenie pojawia się także w przypadku zbyt długiego parcia na stolec. W tych dwu przypadkach dochodzi do wysięku zapalnego odbytu i choroba zaczyna się rozwijać. Co jeszcze może determinować rozwój żylaków odbytu? To przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i przebywanie dłuższy czas w pozycji siedzącej. U dzieci może się zdarzać to dosyć często, gdy spędzają mnóstwo czasu przed telewizorem bądź komputerem. Za hemoroidy u dzieci odpowiedzialne bywają również zaparcia. Mogą one pojawiać się na skutek złej diety, w której brakuje np. błonnika. Perystaltyka jelit zostaje zaburzona i pojawiają się problemy z prawidłowym oddawaniem stolca. Dziecko podczas załatwiania potrzeby fizjologicznej czuje ból, dlatego stara się tego unikać. Tak powstaje właśnie błędne koło problemu.
Hemoroidy u dzieci tak jak i u dorosłych objawiają się przede wszystkim pojawianiem się guzków w odbytnicy. Z czasem może dojść do krwawienia, kiedy choroba jest nieleczona. Oprócz tego ma miejsce ból, swędzenie i krwawienie, obrzęki, wydzielana śluzowa oraz bolesne pęknięcia śluzówki odbytu. Może też wystąpić podwyższona temperatura ciała. Kiedy guzki odbytnicze powiększą się, stają się przyczyną bólu przy siedzeniu i chodzeniu. Konieczna jest więc szybka reakcja na problem.
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – „jak nie dopuścić do powstania żylaków odbytu”? Profilaktyka ma tutaj ogromne znaczenie. Dziecko powinno mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia. Oprócz tego musi mieć odpowiednią dietę, regularnie spożywać posiłki bogate w witaminy i minerały. Bardzo dobrym źródłem błonnika są m.in. groch, fasola, warzywa kapustne, orzechy oraz owoce. Nie można zapominać o przyjmowaniu sporej ilości płynów, ale nie tych słodzonych, niezdrowych napojów gazowanych. Najlepsza jest woda i naturalne soki owocowe lub warzywne.
Konieczne też jest stosowanie leków na hemoroidy u dzieci. Często są to środki dostępne bez recepty, np. czopki, żele do higieny intymnej czy maści.