Wszystko o oświetleniu pokoju dziecięcego

Wszystko o oświetleniu pokoju dziecięcego

W dziecięcym pokoju w zależności od wieku maluszka niezbędne jest zamontowanie kilku różnych źródeł światła. Planując oświetlenie do pokoju dziecka, należy uwzględnić kilka różnych aspektów. Przede wszystkim warto podzielić pokój dziecka na kilka odrębnych sekcji, w zależności od funkcji, jaką będą one pełnić. Dziecięcy pokój to nie tylko miejsce, w którym dziecko odrabia lekcje i śpi, ale również miejsce spotkań z przyjaciółmi, plac zabaw oraz bezpieczny azyl.

Oświetlenie pokoju dziecka – jakie warto wybrać?

Na rynku oświetlenia można spotkać się z ogromnym wyborem lampek, kinkietów oraz innych rodzajów opraw ukierunkowanych właśnie dla najmłodszych. Wybierać można z najróżniejszych kształtów, kolorów i wzorów, co pozwala to dobrać oświetlenie do płci i upodobań dziecka. Jednakże podejmując decyzję o wyborze oświetlenia, warto uwzględnić, iż będzie się ono zmieniać wraz z wiekiem dziecka. W związku z powyższym zaleca się stworzyć funkcjonalną bazę w formie naturalnego oświetlenia górnego, jak np. nowoczesne lampy sufitowe, które zostanie niezmienne, a postawić na ciekawe rozwiązania w postaci akcentów jak kinkiet czy lampka nocna. Górne światło stanowi najważniejszą część oświetlenia w pokoju dziecięcym. Służy ono do spotkań z kolegami, zabawy czy do sprzątania. Istotne jest, aby oświetlenie było optymalnie rozmieszczone, a światło równomiernie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Taki stan zapewniają zarówno nowoczesne lampy sufitowe, zainstalowane w centralnym punkcie pokoju, jak i równolegle rozmieszczone halogeny.

Pokój małego dziecka – czym powinno cechować się oświetlenie w tym pomieszczeniu?

W przypadku małego dziecka można oczywiście postawić na stworzenie bajkowej krainy dla dzieci, która zostanie całkowicie wymieniona, gdy dziecko podrośnie. Tutaj warto wybrać oryginalne rozwiązania. Doskonale sprawdzą się lampy związane z rozwijającymi się zainteresowaniami dziecka lub z jego ulubionymi postaciami bajkowymi. Na rynku można znaleźć lampki w kształcie motylków, samochodów, baletnic, samolotów, piłek itd. Przy wyborze warto pamiętać o dobraniu właściwej mocy oświetlenia. W przypadku lampek z wymiennym źródłem światła nie jest konieczne wykluczenie danego modelu z powodu np. zbyt dużej mocy, ponieważ dobieramy ją sami. Natomiast przy wyborze lamp ze zintegrowanym źródłem światła warto sprawdzić jego moc oraz barwę i zastanowić się, czy będzie ono wystarczające do spełnienia swojej funkcji.

Nowoczesne lampy sufitowe, lampki nocne, plafony… – na co warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do pokoju dziecka?

Podczas wyboru oświetlenia do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • śmiało można mieszać barwy światła (czasem warto poeksperymentować),
  • konieczny jest zakup oświetlenia nocnego,
  • oświetlenie powinno być podzielone na kilka sekcji,
  • stanowisko pracy dziecka (np. biurko) powinno być dobrze oświetlone,
  • oświetlenie główne powinno równomiernie rozprowadzać światło po całym pokoju,
  • możliwość ściemniania płynnego jest dodatkowym atutem,
  • oświetlenie główne powinno być dość mocne,
  • zabawa kolorami uczy pociechy dodatkowej zabawy,
  • lepiej używać większej ilości punktów świetlnych z niższą mocą niż jednego super mocnego.

Jak prawidłowo oświetlić pokój dziecka do nauki?

Z czasem oświetlenie nocne przestaje mieć tak istotne znaczenie, a niezbędne staje się dodatkowe oświetlenie do nauki. Tutaj sprawdzi się zupełnie inny rodzaj oświetlenia. Przede wszystkim należy ustawić biurko jak najbliżej okna, aby zapewnić dziecku jak największą dawkę naturalnego światła. Oczywiście szybko zapadający zmrok, szczególnie w porach zimowych, wymusza zamontowanie dodatkowego sztucznego światła. Najlepszym rozwiązaniem będą dodatkowe lampki biurkowe (najlepiej z regulowaną główką), które optymalnie rzucają światło oraz ułatwiają czytanie, oraz pisanie. W przypadku oświetlenia do nauki bardzo ważną funkcję odgrywa także temperatura barwy zastosowanych żarówek.