Trzy niezbędne czynności dla zdrowego wzrostu i owocowania pomidorów
- Firma
- 25 października 2020
Ludzie poruszający się na wózku czy za pomocą kul, są mocno ograniczeni ruchowo. Jazda autobusem, pociągiem czy tramwajem może jeszcze mocniej utrudniać życie niepełnosprawnym. Dlatego tak ważne są różne rozwiązania, które mają na celu usprawnić i ułatwić funkcjonowanie tych osób w społeczeństwie.
Na pewno nie może zabraknąć wysuwanych podjazdów w autobusach, dzięki którym osoba na wózku bez problemu dostanie się do środka. Jeszcze lepiej, kiedy kierowca może obniżyć hydraulicznie autobus. Na szczęście coraz więcej pojazdów wyposażą się w tego typu udogodnienie. Niestety w Polsce wciąż brakuje autobusów miejskich przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, bo stanowią tylko one 28% wszystkich miejskich środków transportu.
Niezwykle istotne jest także oznakowanie pojazdów, zarówno na drzwiach zewnętrznych, jak i wewnątrz. Wyraźne naklejki są dobrze widoczne nawet dla osób słabo widzących. Informują też innych ludzi o przestrzeni dla osób z dysfunkcją ruchu. Jeśli zabrakłoby tego typu naklejek, wkradłby się spory chaos wśród osób podróżujących danym środkiem transportu. Dzięki oznakowaniu niepełnosprawni mogą ocenić, czy dany autobus spełni ich oczekiwania co do bezpiecznej podróży.
Bez takich dodatków w środkach komunikacji miejskiej, jak uchwyty dla niepełnosprawnych, trudno mówić o bezpieczeństwie. Dzięki poręczom montowanych w niektórych miejscach, osoby niepełnosprawne mogą sprawnie wstać z krzesła i je zająć. Najczęściej uchwyty zakładane są na drzwiach i na ich obrzeżach oraz w miejscu przeznaczonym na wózek. Tam zakłada się je wzdłuż ściany na odpowiedniej wysokości dostępnej dla osoby z dysfunkcją ruchu. Oprócz tego uchwyty dla niepełnosprawnych mogą być ruchome i umieszcza się je na poręczach. Trzeba też podkreślić, że w drzwiach przeznaczonych dla osób poruszających się na wózkach nie mogą znaleźć się żadne słupki czy inne przeszkody. Natomiast wokół miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej pozostawiona jest większa przestrzeń dla psa przewodnika. Niepełnosprawny może też swobodniej się poruszać.
Odpowiednie przyciski i elektroniczne tablice informacyjne dla osób niepełnosprawnych są niezwykle ważne, ponieważ pomagają im sprawniej się poruszać. Służą do powiadamiania kierowców o niebezpieczeństwie i do zgłoszenia żądania zatrzymania się na przystanku. Nie powinno zabraknąć także przycisku do samodzielnego otwierania drzwi. Bardzo pomocne okazują się wyświetlacze montowane na przedniej ścianie autobusu. Znajduje się na nich m.in. informacja o numerze linii i kierunku jazdy.
Wyświetlacz powinien być czytelny, aby osoby słabowidzące nie miały problemu z odczytaniem informacji. Dopełnieniem cyfrowo wyświetlanych danych jest komunikat głosowy.
Nie tylko uchwyty dla niepełnosprawnych, ale niezwykle istotne są też podjazdy z dobrej jakości wyprofilowaną nawierzchnią. Oprócz tego przystanek powinien być odpowiednio oznakowany – czytelnie i logicznie. Niezwykle istotne dla pasażerów (nie tylko niepełnosprawnych) są elektroniczne tablice informacyjne. Tablice nie mogą być umieszczone za wysoko i za nisko oraz w trudno dostępnych miejscach.
To przede wszystkim dodatkowe miejsca na parkingach ulokowanych przy wejściu do terminala. Nowoczesne lotniska mają punkty z tzw. pylonami, dzięki którym osoba niepełnosprawna może zawołać asystę. Pracownik zajmie się taką osobą aż do momentu zajęcia miejsca w samolocie. Na lotniskach nie brakuje również uchwytów dla niepełnosprawnych, podjazdów, wind i innych udogodnień ułatwiających komunikację.
Mimo coraz większych udogodnień dla niepełnosprawnych i tak jest ich wciąż za mało. Czasami wystarczy jeden podjazd czy toaleta dla takiej osoby, aby ułatwić jej życie i umilić podróżowanie.