Słodkie szaleństwo. Jak pohamować apetyt na słodycze?

Słodkie szaleństwo. Jak pohamować apetyt na słodycze?

Ze słabością do słodyczy walczy nie jeden z nas, a jest to trudna walka, ponieważ cukier uzależnia bardziej niż inne narkotyki. Ważne jest znalezienie przyczyny nagłej, niepohamowanej chęci na słodkie szaleństwo, ponieważ tylko wtedy można zacząć walczyć z tym nałogiem. Silna wola może nie wystarczyć.

Po czym poznać, że to już uzależnienie?

Uzależnienie od słodyczy możemy poznać wtedy, gdy każdego dnia w naszym jadłospisie jest coś słodkiego i czujemy wewnętrzny przymus, by zjeść słodycze. Gdy towarzyszy nam lęk lub niepokój związany z brakiem słodyczy w zasięgu ręki jest to najpewniej oznaka uzależnienia od cukru. Poza tym dla osoby, która ma obsesję na punkcie słodyczy, są one lekiem na zły nastrój lub sposobem na poradzenie sobie z jakimś problemem. Warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i w sytuacji, gdy słodycze są pochłaniane bez umiaru, powiedzieć sobie „stop” i zacząć zmieniać swoje nawyki.

Jak pohamować chęć na słodycze, gdy chcemy schudnąć?

Bardzo często orientujemy się, że mamy problem ze słodyczami dopiero wtedy, gdy zaczynamy przybierać na wadze. Oprócz rezygnacji ze słodyczy konieczne jest również usunięcie ze swojego jadłospisu potraw tłustych, smażonych, fast foodów i żywności przetworzonej. W odchudzaniu można wspomóc się także suplementem diety przyspieszającym odchudzanie np. Therm Line, Be Slim Aquaminum, Linea.

Bardzo ważne jest, aby zwalczyć chęć na słodycze, ponieważ w innym wypadku proces odchudzania nie przebiegnie pomyślnie. Aby to osiągnąć, najpierw trzeba usunąć wszystkie słodycze z mieszkania, nie można zachować nawet jednej paczki ciastek. Jednak zamiast gotowych ciastek, cukierków, czy czekolad warto zacząć samodzielnie przyrządzać zdrowe smakołyki. Jest to dobry krok, ponieważ całkowite odstawienie słodkości może wywołać przygnębienie lub nadmierną nerwowość. Potrzebne jest uświadomienie sobie, w jakiej porze dnia i w jakich sytuacjach pojawiają się napady jedzenia słodyczy. Taka świadomość może znacznie ułatwić walkę z uzależnieniem od słodyczy.

Ważne jest zaplanowanie i przygotowanie posiłków na cały dzień, po to, by głód nie zmusił do sięgnięcia po słodką przekąskę. Odstawiając słodycze, warto znaleźć sobie sposób na radzenie sobie ze stresem, najlepiej postawić na aktywność fizyczną. Ćwiczenia są potrzebne, aby uzyskać wspaniałą figurę oraz po to, by poprawić sobie nastrój. Niezbędne jest również wysypianie się, ponieważ gdy jesteśmy zmęczeni, większy jest głód i ochota na słodycze.

Uzależnienie od słodyczy może mieć poważne skutki.

Słodycze zawierają bardzo dużo niezdrowych tłuszczy, które podwyższają poziom cholesterolu LDL, czyli złego, a obniżają poziom dobrego cholesterolu HDL. Poza tym jedzenie słodyczy bez umiaru może być przyczyną cukrzycy, insulinooporności, otyłości oraz zwiększają ryzyko chorób sercowo- naczyniowych. Uzależnienie od słodyczy jest groźne dla psychiki, tak jak każdy inny nałóg, dlatego trzeba z nim walczyć.