Problemy skórne jakie mogą wystąpić po porodzie

Problemy skórne jakie mogą wystąpić po porodzie

Ciąża powoduje zmiany w takich aspektach jak obwód brzucha, podatność na emocję oraz kondycja i stan skóry. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż nie każda przyszła mama będzie mieć cellulit i rozstępy w zaawansowanym stadium, ale w wyniku burzy hormonalnej każda znajdzie się w grupie wysokiego ryzyka. Ponadto kobiety w ciąży, które chorują na atopowe zapalenie skóry powinny liczyć się z nasileniem objawów. Co jest najlepsze na rozstępy po porodzie?

Rozstępy w ciąży i po porodzie – ogólna charakterystyka

Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego wzrostu wagi podczas ciąży, jaki burzy hormonalnej, a dokładniej – większego niż wcześniej poziomu stężenia kortyzolu w organizmie, który produkowany jest przez korę nadnerczy. Jego nadmiar wpływa na zakłócenie pracy komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, powodując pękanie włókien kolagenowych. Wpierw rozstępy są różowe, a wraz z czasem bledną.

W przypadku genetycznej skłonności do pojawienia się rozstępów, od samego początku ciąży należy wcierać preparat na rozstępy o charakterze uelastyczniającym bądź zwykłą oliwkę dla niemowląt. Ponadto stosowanie zbilansowanej diety zmniejszy ryzyko nadmiernego przybrania na wadzę i pojawienia się rozstępów.

Matki karmiące piersią powinny nakładać koncentrat redukujący rozstępy. Niektóre takie preparaty można również stosować na biust (należy jednak pamiętać, by przed podaniem dziecku piersi w celu karmienia, dokładnie zmyć z niej resztki preparatu). Po zakończeniu okresu karmienia, gdy gospodarka hormonalna wróci do uprzedniego stanu, lecz nie później niż dwa lata po porodzie, można poddać się kuracji dermatologicznej, usuwającej bądź zmniejszającej rozstępy.

Cellulit, który prawie zawsze pojawia się po ciąży

Cellulit to grudki i zgrubienia, które tworzą się pod skórą na pośladkach, udach, brzuchu, ramionach czy biodrach. U osób, które nigdy wcześniej nie miały cellulitu, jest aż 90% szansy, iż pojawi się on właśnie w ciąży. Jest to przypadłość ściśle powiązana z zaburzeniami hormonalnymi. Wysoka ilość wytwarzanych w ciąży estrogenów osłabia ścianki naczyń limfatycznych i krwionośnych, powodując, iż przepuszczają one do przestrzeni międzykomórkowych płyn fizjologiczny. Ponadto krew doprowadza do adypocytów zbyt małą ilość tlenu i usuwa z nich za mało produktów przemiany materii. W efekcie adypocyty zwiększają swój rozmiar nawet kilkunastokrotnie, kumulując stopniowo coraz więcej tłuszczu.

Zmiany cery po porodzie

W trakcie ciąży cera uwrażliwia się  w skutek nadmiernej produkcji estrogenów, co zwykle przemija po porodzie, gdy gospodarka hormonalna powróci do normy. Robi się ona przesuszona, szybko się czerwieni, piecze, czasem się łuszczy, źle reaguje na kosmetyki. W wyniku kontaktu z zimnym powietrzem staje się napięta i podrażniona, a po umyciu napina się i swędzi.