Nietypowe objawy cukrzycy, które dotyczą starczych osób.

Nietypowe objawy cukrzycy, które dotyczą starczych osób.

Rozpoznanie cukrzycy u osób starszych jest trudne, ponieważ bardzo często przebiega bezobjawowo lub osobie starszej trudno jest opisać swoje objawy. Niestety zbyt późne wykrycie tej choroby wiąże się z ciężkimi powikłaniami np. udarem, miażdżycą lub zawałem mięśnia sercowego.

Dlaczego tak trudno rozpoznać cukrzycę u starszej osoby?

Osoby po 45 roku życia, nieświadome o hiperglikemii, mogą mieć objawy takie jak: zaburzenia widzenia, męty przed oczami, pogorszenie się pamięci lub problemy z oddawaniem moczu. Poza tym o cukrzycy mogą świadczyć zakażenia grzybicze oraz zakażenia dróg moczowych, a przebyty niedawno zawał serca lub udar, może mieć związek z cukrzycą. Zazwyczaj w przebiegu cukrzycy towarzyszy uczucie silnego pragnienia, suchość w ustach, oddech o kwaśnym zapachu, senność, nudności i wymioty lub bóle głowy. U osób starszych jednak trudno jest zauważyć te objawy lub pojawiają się problemy z komunikacją pomiędzy osobą starszą a jej bliskimi. Dlatego cukrzyca u osoby starszej nierzadko jest diagnozowana dopiero wtedy, gdy pojawią się groźne powikłania.

Zaburzenia wzroku częstym objawem cukrzycy.

Zaburzenia widzenia, pojawianie się „mroczków” przed oczami nie zawsze musi oznaczać ciężką chorobę, jaką jest cukrzyca, lecz nie wolno lekceważyć tych objawów, tylko sprawdzić, co jest ich przyczyną. Męty przed oczami, często nazywane „mroczkami” lub „muszkami” mogą być skutkiem retinopatii cukrzycowej, czyli choroby oczu, która jest powikłaniem cukrzycy. Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie małych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka, co prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dlatego, jeśli systematycznie pojawiają się objawy zaburzeń wzroku, należy udać się do okulisty i sprawdzić co się dzieje. Nie wolno jednak wpadać w panikę, ponieważ niektóre dolegliwości, takie jak męty przed oczami nie muszą oznaczać cukrzycy. Niestety przyczyny zmętnienia ciała szklistego nie są do końca poznane, lecz można z nimi walczyć, stosując np. Vitroft, Zuma, Klarin Perfekt. Preparaty te zawierają witaminy i inne substancje, które wzmacniają naczynia krwionośne w oku. Oprócz zaburzeń wzroku pojawianie się zmętnień przed oczami jednym z pierwszych objawów, które mogą świadczyć o cukrzycy jest opadnięcie powieki i ustawienie oka w zezie- tych objawów również nie wolno lekceważyć i warto się przebadać w kierunku cukrzycy.

Diagnoza: cukrzyca. Koniecznie idź do okulisty.

Chory na cukrzycę często nie ma świadomości, że w oku postępuje uszkodzenie. Nawet jeśli osoba starsza z cukrzycą zauważa u siebie stopniowe pogarszanie wzroku, zrzuca to na karb wieku. Niestety takie podejście jest błędne, a stopniowa utrata wzroku jest nieodwracalna. Dlatego każdy pacjent, niezależnie od wieku ze świeżo rozpoznaną cukrzycą powinien zgłosić się do okulisty. Dzięki temu jest szansa na opóźnienie uszkodzenia wzroku.