Na ból i gorączkę – paracetamol czy ibuprofen?

Na ból i gorączkę – paracetamol czy ibuprofen?

Lek przeciwgorączkowy znajduje się w każdej apteczce. Stosuje się go w trakcie bólu głowy, menstruacyjnego oraz w przypadku zmagania się z wysoką temperaturą. Najbardziej popularne środki to paracetamol oraz ibuprofen. Oba pomagają zwalczyć ból i dyskomfort, ale działają nieco inaczej.

Podstawowe informacje na temat paracetamolu

Lek przeciwgorączkowy posiada wiele funkcji, wśród których wymienia się łagodzenie bólu, obniżanie gorączki oraz wsparcie organizmu z walce ze stanem zapalnym. Paracetamol sprawia, że receptory odpowiadające za odczuwanie bólu zostają zablokowane. W związku z tym znany jest również jako substancja łagodząca dolegliwości oraz obniżająca wysoką gorączkę. Kiedy organizm zmaga się z bólami mięśni, stawów, kości oraz zębów, paracetamol przynosi znaczną poprawę. Dobrze sięgnąć po niego w przypadku występowania nerwobóli oraz dyskomfortu spowodowanego miesiączką. Ból, który pojawia się po wykonanych zabiegach oraz operacjach także należy potraktować paracetamolem. Kiedy sięgnie się po niego w trakcie stanów zapalnych, z którymi zmaga się organizm, różnica będzie niewielka. W omawianej sytuacji należy zdecydować się na inne rozwiązanie. Omawiany środek szybko się wchłania, a efekty działania pojawiają się już po 30 minutach. Ból słabnie bądź całkowicie znika na 4 do maksymalnie 6 godzin. Lek przeciwgorączkowy skutecznie obniża temperaturę nawet do 8 godzin. Paracetamol pod żadnym względem nie oddziałuje na krzepliwość krwi, dlatego może być stosowany przez osoby zmagające się z cukrzycą, nadciśnieniem oraz astmą. W trakcie przyjmowania kilku leków należy skontrolować skład ich wszystkich. Chodzi o to, że zbyt dużo paracetamolu wpływa negatywnie na wątrobę, a nawet może powodować jej uszkodzenia.

Lek przeciwgorączkowy Ibuprofen

Ipubrofen zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jest dozwolony od 6 miesiąca życia. Nabywa się go w formie tabletek, zawiesiny, czopków, a nawet żelu. To doskonały wybór, kiedy zmagamy się z bólami miesiączkowymi, bólem głowy oraz zębów. To środek działający przeciwzapalnie, dlatego przynosi sporą ulgę w przypadku osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz zwyrodnieniem stawów. Poprawia samopoczucie w przypadku występowania różnorodnych urazów, sprawia, że dyskomfort związany z zapaleniem ścięgien, więzadeł, mięśni oraz torebek stawowych, staje się łatwiejszy do wytrzymania. Już po 30 minutach od zażycia odczuwa się znaczną ulgę, ale jego działanie nie przekracza 6 godzin. Po zażyciu trzeba odczekać 24 godziny, aby został wydalony z organizmu wraz z moczem. Pod żadnym względem nie należy przesadzać z jego ilością, gdyż może wywołać krwawienia z układu pokarmowego, mimo iż jest całkowicie bezpieczny dla wątroby (to różni go od paracetamolu). Nie należy stosować go w przypadku wrzodów żołądka, astmy, niewydolności nerek bądź serca. Oba leki na ból i gorączkę mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego przed rozpoczęciem stosowania należy dokładnie przeczytać ulotkę.