Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie w kuchni?

Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga odpowiednio dobranego oświetlenia, pozwalającego na realizację zadań, jakie się w niej odbywają. W większości mieszkań, czy też domów, to właśnie kuchnia uważana jest za jedno z bardziej ruchliwych pomieszczeń. Przeważnie jest to centrum aktywności kulinarnej, spędzania wolnego czasu i rozrywkowej – dlatego tak istotne jest, aby zamontowane w niej oświetlenie spełniało wszystkie wymagania. Jakie lampy do kuchni będą najlepszym rozwiązaniem?

Lampy do kuchni – na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas ich zakupu?

Niezależnie od tego, czy kuchnia jest budowana od podstaw, czy jest przebudowywana, istotną kwestią jest właściwe zaplanowanie oświetlenia kuchennego. Ma ono przede wszystkim spełniać takie funkcje jak np. jasne światło, które jest niezbędne do przygotowywania posiłków, cieplejsze światło do rozmów i spotkań z najbliższymi, czy też funkcję czyszczenia. Dostępne na rynku najróżniejsze lampy do kuchni pozwalają właścicielom mieszkań, czy też domów, wybrać odpowiednie oświetlenie kuchenne, które wykonuje mnóstwo zadań, od oświetlenia zadaniowego, które kieruje jasny strumień światła na miejsca gotowania i przygotowania żywności, aż po oświetlenie główne.

System oświetlenia w kuchni dzieli się na trzy główne kategorie: oświetlenie ogólne, oświetlenie blatów roboczych, stołu tzw. oświetlenie zadaniowe oraz oświetlenie dekoracyjne. Każda z wyżej wymienionych kategorii spełnia inne funkcje oraz zaprojektowana jest z myślą o zapewnieniu właściwej jasności w różnych zakamarkach kuchni. Zgrane i spójne zestawienie wszystkich trzech typów oświetlenia kreuje idealny wystrój kuchni. Warto pamiętać, iż cała aranżacja naszego kuchennego zacisza wielokrotnie zależy od dostępu do światła. Nic innego, jak jedynie oświetlenie może odmienić ponure pomieszczenie, rozjaśnić je oraz sprawić, iż nabierze ono niepowtarzalnego nastroju i klimatu. Odpowiednio dopasowane ze sobą lampeczki i lampy do kuchni mogą stanowić oryginalną, nadającą charakteru ozdobę aranżowanej kuchni.

Jak powinno wyglądać centralne oświetlenie kuchni?

Podobnie jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni również konieczne jest oświetlenie główne, które równomiernie rozjaśni całe wnętrze. Nie jest ważne, aby było ono bardzo jasne – rozproszone światło powinno się najpierw odbijać od sufitu, co wyeliminuje powstawanie cieni. Pod nazwą oświetlenia centralnego kryją się systemy świetlne, których zadaniem jest wypełnienie jasnością całego pomieszczenia. Zazwyczaj montuje się tutaj lampy do kuchni wiszące, standardowe żyrandole, czy też lampy sufitowe. Wiszące żyrandole z pokaźnym kloszem najlepiej będą nadawały się do przestrzennych wnętrz. Zdarza się, iż lokatorzy decydują się na montaż plafonu. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się jedynie w zamkniętych niewielkich kuchniach, które są oddzielone od pozostałych pomieszczeń. Nie należy jednak zapominać, aby nie stosować pojedynczych źródeł światła jako oświetlenie centralne. Można z powodzeniem zamienić je kilkoma pojedynczymi punktami świetlnymi zamontowanymi w podwieszanym suficie, które powiększą wnętrze i dodadzą przestronności.

Oświetlenie stołu w kuchni – na co zwrócić uwagę?

W jadalnej części najlepiej, aby zastosowane było ciepłe, przytulne źródło światła, które nie będzie męczyło oczu. Bez względu na to, czy stół kuchenny to osobny mebel, czy też niewielki barek, powinien być dobrze oświetlony. Mały stolik kuchenny oświetli jedna lampa wisząca lub żyrandol. Światło powinno być skierowane bezpośrednio na jego blat. Rozmiar lampy wiszącej zaleca się dobrać do wielkości stołu, gdyż zbyt duży abażur może utrudnić swobodne wstawanie od stołu. Gdy znajdujący się w kuchni stół jest podłużny, warto pomyśleć o zamontowaniu osobnych punktów świetlnych, które odpowiednio oświetlą go na całej długości. Warto pamiętać, iż nie powinny one oślepiać osób siedzących wokół niego. Najlepiej będzie, gdy w takiej sytuacji zostaną zamontowane takie same lampy wiszące, które będą ułożone w rzędzie. Można również zastosować sprawdzony już układ lamp w formie lampy wiszącej z trzema punktami świetlnymi. Podczas wyboru lampy do kuchni nad stół, należy pamiętać o zastosowaniu dwóch zasad:

  • Lampy powinny mieć otwarty w dół klosz, który nie będzie razić oczu;
  • Kształt lampy powinien odwzorowywać kształt stołu.