Domowe zamienniki aptecznych syropów- skuteczne i godne polecenia

Domowe zamienniki aptecznych syropów- skuteczne i godne polecenia

Objawy przeziębienia potrafią zaskoczyć i często okazuje się, że apteczka jest pusta. Na szczęście przy użyciu kilku produktów spożywczych można przygotować syropy, które będą równie skuteczne, jak te z apteki. Jak przygotować domowe zamienniki aptecznych syropów?

Syrop z miodu, cytryny i imbiru na kaszel i objawy przeziębienia.

Syrop łączy w sobie bakteriobójcze właściwości miodu, przeciwzapalne i rozgrzewające działanie imbiru oraz wzmacniające układ odpornościowy właściwości witaminy C. Wystarczy wlać miód do małego słoika, dodać kilka plastrów cytryny oraz dodać starty na tarce świeży imbir. Zawartość słoika trzeba dokładnie wymieszać, następnie zakręcić i odstawić na 24 godziny w suche, zaciemnione i chłodne miejsce. Syrop można spożywać po 1 łyżce dziennie lub dodawać do herbaty.

Z jakich składników przygotować domowy syrop wykrztuśny?

Domowy syrop wykrztuśny, czyli na kaszel mokry powinien zawierać np. goździki. Do małego słoiczka z miodem należy dodać kilka goździków, lekko je ugniatając. Całość należy pozostawić na noc, a następnie usunąć goździki. Należy go zażywać po 1 łyżeczce dziennie. Zawarte w syropie olejki eteryczne rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie, a także zmniejszą chrypkę.

Syrop z babki lancetowatej nie tylko działa wykrztuśnie, ale i bakteriostatycznie, dlatego przynosi ulgę w chorobach układu oddechowego. Aby przygotować taki syrop wykrztuśny, należy użyć około 100 g świeżych liści babki lancetowatej i dodać do nich 100 ml przegotowanej wody i zmiksować. Z powstałej miazgi trzeba wycisnąć sok i dodać 100 g cukru, a następnie doprowadzić do wrzenia. Syrop można stosować po 1 łyżeczce kilka razy dziennie. Warto wiedzieć, że niektóre syropy na kaszel z apteki również zawierają babkę lancetowatą.

Wykrztuśnie, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie działa również syrop chrzanowy. Należy przygotować 3 łyżki startego korzenia chrzanu, włożyć do słoika i zalać 150 ml letniej wody. Następnie trzeba zakręcić słoik, wstrząsnąć i odstawić na godzinę. Po tym czasie syrop należy przecedzić i dodać miód. Zaleca się stosować syrop 2 razy dziennie po stołowej łyżce.

Syrop z buraka, cebuli lub mniszka lekarskiego na kaszel suchy, mokry i inne objawy przeziębienia.

Syrop wykrztuśny z cebuli lub buraka czerwonego są najpopularniejszymi domowymi miksturami na kaszel i nie tylko. Może je stosować każdy, zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży. Te domowe syropy sprawdzą się w łagodzeniu kaszlu mokrego oraz suchego, a także złagodzą inne objawy przeziębienia oraz wzmocnią organizm.

Mniszek lekarski, potocznie zwany mleczem jest stosowany do wyrobu syropów, łagodzących ból gardła i leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Taki syrop można również wykonać w domu- potrzebne będzie 1 litr kwiatów mlecza, 1 łyżkę spirytusu i 1 kg cukru. Świeże kwiaty należy umieścić w słoiku, zasypywać kolejne warstwy cukrem, a następnie ugnieść. Na wierzch należy wlać spirytus i jeszcze jedną łyżkę cukru. Syrop należy pić po 1 łyżeczce kilka razy dziennie. Syropu, ze względu na zawartość spirytusu, nie należy podawać dzieciom.