Dobrze zagospodarowana podłoga w łazience

Dobrze zagospodarowana podłoga w łazience

Masz już świeżo wyremontowaną, piękna wymarzoną łazienkę. Stoją już w niej pojemniki na mydło, wiszą ręczniki, jest kosz na pranie, na śmieci, szczotka do WC. Nawet papier toaletowy wisi już na uchwycie, ale nadal czegoś brakuje. Wciąż Twoja łazienka wygląda, jakby nikt z niej nie korzystał. Najprawdopodobniej trzeba dać jej trochę ciepła. Może rzucić coś na podłogę?

Łatwo powiedzieć a trudniej zrobić. Zazwyczaj, kiedy wchodzimy do sklepu, dostajemy oczopląsu i nie możemy się na nic zdecydować, wiec lepiej jest przemyśleć sprawę w domu. Po pierwsze musimy zdecydować się, gdzie położymy dywanik, jaki ma być duży i jaką funkcję ma on pełnić. Dopiero wtedy powinniśmy wyruszyć na poszukiwania tego jedynego.

Po co nam dywaniki łazienkowe?

Chodniki łazienkowe pełnią kilka funkcji – po pierwsze zapobiegają poślizgnięciom na płytkach. Sama kąpiel może nie jest tak niebezpieczna, ale niech wypowiedzą się osoby, które zrobiły sobie kąpiel nawilżającą z oliwką albo peeling. Wtedy bardzo łatwo, wychodząc z wanny czy spod prysznica, poślizgnąć się i połamać. Po drugie chodniki łazienkowe uprzyjemniają czas spędzony w łazience. Nikt nie lubi stać gołą, mokrą stopą na zimnych płytkach. postawienie stóp na przyjemnie mięciutkim i ciepłym dywaniku jest o wiele przyjemniejsze. Po trzecie dywaniki łazienkowe to dodatek, który dodaje charakteru naszej łazience, ociepla ją i upiększa. Dywaniki łazienkowe zapobiegają również rozdeptywaniu wody po całym domu. Dawniej w tym celu układało się na środku łazienki dywaniki gąbkowe cięte na metry, nas na szczęście już ten trend ominął.

Gdzie położyć chodnik łazienkowy?

Dywanik łazienkowy można położyć w kilka miejsc w pomieszczeniu jednak najlepiej zdecydować się na jedno. Zazwyczaj dywaniki łazienkowe lądują przy wannie lub kabinie prysznicowej, przy WC i pod umywalką. W małych łazienkach można jeden dywanik położyć na środek pomieszczenia. Posiadanie jednego dywanika pozwoli nam również szybko sprzątać łazienkę i utrzymać w niej jako taki ład. Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu podłogę również zajmują inne elementy np. kosze czy szczotka do WC. O więcej dywaników możemy się pokusić, kiedy mamy bardzo dużą łazienkę. Kiedy w naszym domu mieszkają osoby starsze, wybierajmy te chodniki, które mocno trzymają się podłogi i są antypoślizgowe – w ten sposób zapobiegniemy nieszczęściu.

Kształt i rozmiar dywanika

Rozmiar dywanika łazienkowego, jaki wybierzemy dla siebie, zależy od tego, jak dużą mamy łazienkę. Powinien się swobodnie mieścić na podłodze tak, aby nie musiał nachodzić na żadne elementy. Wokół dywanika powinno być kilka centymetrów podłogi, wtedy będzie dobrze wyglądał. Nie ma lepszego sposobu na dobór odpowiedniej wielkości jak zmierzyć orientacyjnie ile mamy na niego miejsca. Jeśli chodzi o kształt, to pod umywalkę najczęściej wybiera się prostokątny, a pod wannę zabudowaną owalny, jednak nie jest to regułą. Jeśli chodzi o dywaniki pod WC, są one specjalnie wycinane, jednak ten trend powoli zanika.

Jaki materiał i faktura

W nowoczesnych wnętrzach dywaniki łazienkowe pod umywalkami mają długie włosie, są bardzo miękkie i miłe w dotyku, natomiast pod wannę używa się cieńszych, które nie tylko dobrze chłoną wodę, ale również szybko schną. Niestety nie wszystko, co ładnie wygląda, jest praktyczne. Dywaniki łazienkowe wymagają szczególnego traktowania, trzeba je często prać, oczyszczać z włosów i suszyć po każdej kąpieli. Najpopularniejsze są dywaniki z bambusa, bawełny i mikrofibry.