Smaki południa – kulinarna podróż po włoskiej Apulii
- Firma
- 14 kwietnia 2020
Wzdęty, twardy brzuch, przypominający balon kojarzy się zazwyczaj ze wzdęciami, czyli nagromadzeniem gazów w jelitach. Jednak to nie jedyna przyczyna brzucha wyglądającego jak balon. Nie zawsze są to groźne schorzenia, lecz nie warto lekceważyć takich objawów.
Aby pozbyć się wzdęć, najczęściej wystarczy odpowiednia dieta, czyli pozbawiona potraw tłustych, smażonych, gazowanych napojów, ciast z kremem oraz wszelkiej żywności przetworzonej i konserwowanej. Brzuch jak balon pojawia się również wtedy, gdy pojawiają się zaparcia. Gdy zaparcia pojawiają się często, należy zwiększyć w swojej diecie zawartość błonnika, np. spożywając więcej świeżych owoców, warzyw, świeżo wyciskanych soków oraz zrezygnować z produktów z mąki pszennej na rzecz pełnoziarnistej mąki. W przypadku sporadycznych zaparć sprawdzą się preparaty np. Xenna extra, Dulcobis, Biopron. Jednak, gdy problem wzdęć i zaparć wciąż powraca, mimo lekkostrawnej diety, należy zwrócić się do lekarza, by sprawdzić, jakie są przyczyny uporczywych wzdęć.
W przebiegu chorób takich jak: zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, choroby wrzodowe lub pasożytnicze, bardzo często objawem są wzdęcia. Taki stan pojawia się także tuż po operacjach, szczególnie w obrębie brzucha np. po cesarskim cięciu. Należy skonsultować się z lekarzem wtedy, gdy wzdęciom towarzyszą silne bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego lub nudności i wymioty. Jeśli oprócz wzdęć, uczucia spuchniętego brzucha pojawia się także uczucie przewlekłego zmęczenia, osłabienia, bóle w górnej części brzucha, może to wskazywać na choroby wątroby, w tym raka.
Na problem ze wzdęciami powinny uważać osoby starsze, ponieważ w starszym wieku wzdęcia mogą być sygnałem alarmowym skłaniającym do diagnostyki w kierunku jelita grubego. Natomiast u osób młodych możemy mieć do czynienia z chorobą Leśniowskiego- Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Gdy problem wzdętego brzucha dotyczy kobiety, może to być sygnał, że coś nieprawidłowego dzieje się z jajnikami. W najgorszym przypadku będzie to nowotwór jajnika, lecz nie należy zbyt wcześnie się martwić. Kobiety, u których zdiagnozowano torbiel jajnika, nierzadko uskarżały się na wzdęty, twardy brzuch, przypominający brzuch ciążowy. Torbiel jajnika objawia się również problemami z oddawaniem moczu, parciem na pęcherz oraz bólami w obrębie miednicy, nie tylko podczas miesiączki, bólami podczas stosunku, krwawieniem pomiędzy miesiączkami. Kobiety, które zauważają u siebie takie symptomy, powinny zgłosić się do ginekologa.