Trzy niezbędne czynności dla zdrowego wzrostu i owocowania pomidorów
- Firma
- 18 kwietnia 2020
Gdy skóra staje się blada, szczególnie skóra twarzy, najczęściej wynika to z przemęczenia, czy anemii. Trzeba zwrócić uwagę na ten objaw, szczególnie jeśli wcześniej skóra nie była aż tak blada. Czasem bladość skóry jest cechą naturalną, lecz może być także objawem poważnego schorzenia.
Anemia oznacza zmniejszenie się poniżej normy liczby czerwonych krwinek- erytrocytów lub stężenia hemoglobiny we krwi. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej niedobór żelaza w organizmie. To właśnie dlatego skóra, szczególnie na twarzy, ustach jest blada i przesuszona. Wewnątrz powiek często spojówki zamiast być czerwone są również blade. Uczucie zmęczenia, senność, problemy z koncentracją to również objawy anemii. Leczenie polega zwykle na uzupełnieniu żelaza- może to być żelazo w płynie lub w tabletkach. Zanim jednak sięgniemy po preparat, warto zrobić badania i skonsultować się z lekarzem, który zleci tabletki lub żelazo w płynie, które jest lepiej przyswajalne i łagodne dla żołądka. Warto wiedzieć, że żelazo w płynie mogą również przyjmować dzieci, lecz nie wolno podawać preparatu bez konsultacji z pediatrą. Anemia jest także stanem, który dotyczy osób borykających się z anoreksją i bulimią, które są ciężkimi chorobami psychicznymi.
Zmęczenie, senność, bladość skóry występuje również w przebiegu niedoczynności tarczycy. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy są również: częste uczucie zimna, zaparcia, sztywność mięśni, ból stawów i zaburzenia miesiączkowania. Leczenie niedoczynności zazwyczaj trwa do końca życia, a polega głównie na przyjmowaniu lewotyroksyny.
Bladość skóry jest jednym z objawów owsicy. Szczególnie jeśli choroba trwa długo lub jest niewłaściwie leczona, konsekwencjami są różne dolegliwości np. przewlekłe zmęczenie wynikające z nie wyspania lub z bezsenności. Oprócz tego widoczna jest bladość skóry wraz z sińcami i workami pod oczami oraz może dojść do zaburzeń koncentracji, nadpobudliwości, zgrzytania zębami i nocnego moczenia u dzieci. Owsicę leczy się preparatami przeciwpasożytniczymi połączonymi z właściwą dietę, która wspomaga leczenie farmakologiczne.
Niski poziom cukru we krwi, czyli poniżej 70 mg/dl, nazywany jest hipoglikemią lub niedocukrzeniem. Wtedy oprócz bladości skóry pojawia się silne uczucie głodu, nudności, wymioty, niepokój, drażliwość, osłabienie lub zlewne poty. Objawy te występują stopniowo, a z czasem dochodzi do trudności z kojarzeniem, myśleniem oraz do zaburzeń orientacji, mowy, koordynacji ruchów, a nawet do zaburzeń pamięci i drgawek. Hipoglikemia może mieć różne przyczyny, a znalezienie ich jest istotne, by uporać się z tym zaburzeniem. Bladość skóry może być związana z wieloma przyczynami, zatem nie warto leczyć się na własną rękę, tylko zrobić kontrolne badania krwi.