Zaparcia – co je powoduje i jak je leczyć domowymi sposobami?

Zaparcia – co je powoduje i jak je leczyć domowymi sposobami?

Zaparcia to problematyczny stan, kiedy treść jelitowa znajduje się w obszarze przewodu pokarmowego przez dłuższy czas. Sytuacja jest całkiem normalna, kiedy stolec oddaje się codzienne, a dłuższe przerwy powinny zwrócić uwagę oraz skłonić do przyjrzenia się bliżej własnemu stylowi życia oraz diecie. Skąd się biorą zaparcia oraz jak sobie z nimi radzić?

Dlaczego zmagamy się z zaparciami?

Częstotliwość oddawania stolca, jego objętość i konsystencja są uwarunkowane nie tylko chorobami. W dużej mierze to skutek niewłaściwego trybu życia, błędnych nawyków żywieniowych oraz napięcia występującego w układzie nerwowym. Zmagamy się z zaparciami przypadkowymi, które pojawiają się nagle i nie występowały w przeszłości. Mowa o skutkach podróży, nieoczekiwanej zmianie sposobu odżywiania bądź wyeliminowaniu z diety konkretnych produktów. Z kolei drugi rodzaj to zaparcia krótkotrwałe, które pojawiają się okresowo i regularnie powracają. Przyczyn takiego stanu jest wiele, ale w każdym przypadku wymaga on konsultacji ze specjalistą. Ostatni rodzaj to zaparcia przewlekłe i są one ściśle związane z zaburzonym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. To efekt niewłaściwej diety, siedzące trybu życia oraz odwodnienia organizmu. Wśród pozostałych przyczyn zaparć wymienia się schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu). W dalszej kolejności warto wskazać na wydłużenie jelita grubego oraz zaburzenia w jego unerwieniu. Niektóre sytuacje także powodują występowanie problemów z wypróżnianiem się (wspomniane wcześniej podróże, brak miejsca do oddania stolca oraz zbyt długie wylegiwanie się w łóżku). Warto wspomnieć o cukrzycy, zaburzeniach czynnościowych, niedoczynności tarczycy, endometriozie, niektórych nowotworach, przepuklinie i hemoroidach.

Jak wyleczyć zaparcia?

Zaparcia to w wielu przypadkach skutek niewłaściwego trybu życia. Wprowadzenie drobnych zmian i wypracowanie lepszych nawyków powinny przynieść znaczną poprawę w częstotliwości wypróżniania się. Zmiana diety to kolejny czynnik umożliwiający poprawę stanu zdrowia. W spożywanych posiłkach nie może zabraknąć błonnika i gruboziarnistych produktów. Należy jeść jak najwięcej chleba razowego, kaszy gryczanej i surówek. Zaparcia powinny ustać, kiedy dzień zaczyna się od szklanki letniej wody, kefiru, kwaśnego mleka, soku z kiszonej kapusty bądź kompotu ze śliwek. Nie każdy wie, że nawyk oddawania stolca można wyrobić. Wystarczy codziennie o tej samej godzinie korzystać z toalety i organizm przywyknie do tych zmian, a wtedy, załatwianie odbywa się jak w zegarkiem. Siemię lniane także dobrze działa na organizm (należy spożywać je 3 razy dziennie po jednej łyżeczce). Część osób zauważa znaczną poprawę stanu zdrowia po wprowadzeniu leków osmotycznych, wśród których wymienia się glicerol oraz laktulozę. Jak widać, zaparcia to problem, z którym można poradzić sobie dosyć szybko, pod warunkiem, że nie są uwarunkowane poważną chorobą.