Unikatowe pomysły na taras

Unikatowe pomysły na taras

Chcesz, żeby Twój taras był niezwykły, aby się wyróżniał? Chcesz zrobić coś, aby nikt takiego nie miał? Na pewno tak. Wciąż w swojej głowie szukasz pomysłu i widzisz tylko zamazany obraz siebie pijącego pyszną kawę pod kocykiem na swoim turbo wygodnym tarasie? Co tu zrobić, żeby było unikatowo?

Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, masz dwie opcje – możesz przekopać internet w poszukiwaniu inspiracji lub udać się do projektanta, który przedstawi kilka gotowych pomysłów. Jest jeszcze trzecia opcja – możesz skorzystać z naszych pomysłów.

Jedna zielona ściana

Roślinność na trasie to żadna nowość, jednak cała zielona ściana to już coś. Sposobów na aranżacje takiej ściany zieleni jest kilka – można użyć do tego ażurowej ściany tarasowej i puścić po niej pnące rośliny np. różę lub jakiś bluszcz. Można również posadzić przy takiej ściance winogrono, które jest w stanie obrosnąć cały taras i do tego dać nam wspaniałe owoce. Innym sposobem, choć bardziej pracochłonnym, jest zawieszenie małych doniczek na haczykach na ażurowej ścianie i wsadzenie tam małych zwisających roślinek. Jeśli zdecydujemy się na winogrono, można pokusić się, aby zadaszenie tarasu zastąpił nam dach właśnie z winogrona.

Basen na tarasie

Brzmi dość awangardowo — otóż nie! W wielkich domach willowych gdzie taras jest praktycznej wokół całego domu bądź jest zamknięty w budynku w kształcie litery L, wybudowanie basenu jest możliwe. Co więcej, przy odrobinie kombinacji basem może być w miesiącach chłodniejszych kryty, a latem odkryty. To prawdziwy luksus. Basem wkopany w ziemie z systemem oczyszczającym i doprowadzającym wodę może niestety słono kosztować, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na dużym tarasie postawić basem rozporowy. Pamiętajmy, jeśli mamy kostkę na tarasie, aby podłożyć coś pod spód basenu, bo łatwo jest go uszkodzić, kiedy będzie stał na gołej kostce.

Strefa razem i osobno

Taras najczęściej kojarzy się nam z nowoczesnymi meblami z ratanu z szerokimi, miękkimi poduchami i ławą pośrodku lub stołem. Jest to strefa do spęczania czasu razem. Jednak na tarasie można się relaksować w pojedynkę na hamaku lub jednoosobowej huśtawce. Dzięki takim atrakcjom wychodząc na taras, można poczuć się dosłownie jak na wakacjach na bezludnej wyspie. Do tego ulubiona kawa lub herbata, dobra książka i najlepszy sposób na wypoczynek mamy tuż przy domu.

Zewnętrzna kuchnia

Spożywanie posiłków na tarasie czy werandzie jest standardem jednak ich przygotowywanie już nie. Nasza kuchnia polowa może składać się jedynie z grilla, ale również ze zlewu, pieca na chleb, wędzarni i czego tylko sobie zamarzymy. Trzeba tylko przemyśleć, jak mają być zabudowane sprzęty. Najczęściej używa się do tego kamienia, marmuru bądź kwasówki. Można również obudować płytkami ceramicznymi, które mogą być kładzione na zewnątrz.

Zasłony i lampki

Tarasy gdzie mamy piękne powiewające cienkie zasłony i zawieszone są lampki, najpiękniej wyglądają wieczorami. Zasłony w zależności od grubości mogą chronić nawet przed wiatrem lub pełnić funkcje moskitiery. Lampki mogą być solarne, czyli takie, które w dzień ładują swoje baterie światłem słonecznym, a świecą w nocy lub zwykłe na prąd przypominające lampki choinkowe w kształcie kulek.

Kluczowym elementem jest zadaszenie tarasu lub jego brak. Możemy zdecydować się na zadaszenie tarasu wykonane z aluminium, drewniane, z poliwęglanu, żagiel tarasowy, markizę lub zwykły parasol. Wszystko zależy od naszych upodobań i gustu. Sam dach może być przezroczysty ze szkła, półprzezroczysty z pleksy, z dachówki, kryty gontem lub materiałem.