Sposoby na poprawę pracy mózgu

Sposoby na poprawę pracy mózgu

Dbanie o siebie, uprawianie sportu oraz racjonalna dieta to elementy, o które w obecnych czasach dba coraz więcej osób. Niewiele z nich dorzuca do tego trening dla swojego mózgu, który jak mięśnie trzeba trenować. Wystarczy 15 minut dziennie, aby poprawić pamięć i koncentrację o 50%. Ponadto na rynku są produkty pozytywnie oddziałujące na pracę mózgu, jak np. miłorząb japoński. W jaki sposób najlepiej poprawić pracę mózgu?

Sposoby na poprawę pracy mózgu

Jednym ze sposobów jest wdrożenie do codziennego planu żywieniowego produktów, które mają pozytywny wpływ na pracę mózgu. Jednym z nich jest miłorząb japoński. Zmniejsza on niedokrwienie mózgu, ożywiając tym samym jego pracę oraz wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Najczęściej jest on stosowany przy depresji i zachwianiach emocjonalnych, migrenie i chorobie Alzhaimera. Miłorząb japoński zawiera w swoim składzie laktony terpenowe, które usprawniają przepływ krwi hamując agregację płytek krwi oraz przeciwdziałając powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów.

Innym sposobem na poprawę pamięci jest ruszanie oczami. Wystarczy przez 30 sekund wodzić oczami z lewej do prawej, aby mózg zwiększył zdolność zapamiętywania. Horyzontalne ruchy gałki ocznej usprawniają współpracę lewej i prawej półkuli mózgu. Zaleca się wodzenie oczyma z jednej strony na drugą, a następnie robienie  gałką oczną ósemki ze zmiana kierunku – raz w prawo, raz w lewo. Jest to ćwiczenie zalecane również ze względu na higienę wzroku. Wykonywane kilka razy dziennie doskonale nawilża gałkę oczną.

Kolejnym świetnym sposobem na zapamiętywanie jest wyszukiwanie różnego rodzaju informacji w sieci. Tak więc, częste wykorzystywanie wyszukiwarek pomaga gimnastykować szare komórki, poprzez szukanie jak najtrafniejszych haseł wywoławczych. Przeprowadzone liczne badania naukowe ukazały, iż już kilka dni takich działań sprawi, że partie mózgu, których zadaniem jest podejmowanie decyzji uaktywnią się, co wpłynie na wzrost poczucia sprawności intelektualnej.

Znana każdemu gra w skojarzenia również jest doskonałą metodą poprawiająca pamięć. Zamiast spędzić cały wieczór przed telewizorem czasem warto ten czas poświęcić na grę w skojarzenia. Najprostsza wersja tej gry polega na napisaniu na kartce pierwszego słowa (np. kubek), a następnie schowanie notatki. Później należy dopowiedzieć wszystko, co się z kubkiem kojarzy: herbata, kawa, woda, łyżeczka, ciepło itd. Zabawa powinna trwać do 15 minut. Głównym celem jest zapamiętanie słowa wyjściowego i pomimo pobudzenia wyobraźni i wejścia w stan odprężenia nie zapomnienie go.