Skuteczność pracy zespołu

Skuteczność pracy zespołu

Skuteczność pracy danego zespołu jest wynikiem odpowiedniej motywacji. Zaangażowani w swoją pracę i zmotywowani pracownicy to największa wartość każdej firmy. Co obniża motywacje w zespole oraz w jaki sposób możemy ja rozbudzać? Jaką funkcje pełni w firmie psychologia biznesu?

Co obniża motywacje w zespole?

Chaos w miejscu pracy oraz niejasny podział obowiązków znacząco wpływa na spadek motywacji. Pracownik musi wiedzieć co się od niego wymaga oraz jak to wykonać. Gdy czuje, że ma wpływ na działalność firmy a jego kreatywność nie jest ograniczona, motywacja automatycznie wzrasta. Czy atmosfera w pracy ma wpływ na nasze zaangażowanie? Oczywiście! Jeżeli atmosfera jest napięta, to pracownicy mogą skupiać się na niezdrowej rywalizacji lub usłyszanych plotkach. Szczegółowa kontrola i brak zaufania również nie wpływają na swobodną atmosferę w pracy. Tutaj przykład musi iść z góry a przywrócenie przyjemniej atmosfery wymaga czasu i starań.

Jak motywować pracowników?

Jest to temat rozmyślań większości liderów i managerów. Chociaż może wydawać się, że motywacja finansowa jest tą najlepszą, badania pokazują ze warto połączyć ją z wyższym statusem. Jeżeli wraz z premią czy podwyżką rośnie status pracownika, jego motywacja będzie długoterminowa. Czy każdego można zmotywować w ten sam sposób? Oczywiście, że nie. Różnimy się, mamy inne cele i potrzeby. Aby wiec manager znalazł odpowiedni klucz do motywacji musi poznać swoich pracowników poprzez rozmowę oraz otwartość. Dla niektórych osób uwaga i zaangażowanie pracodawcy sprawia, że czują się ważni i potrzebni, a to przekłada się na prace.

Psychologia biznesu

Psychologia biznesu to szybko rozwijająca się dziedzina zajmuje się nie tylko rekrutacją pracowników i zarządzaniem firmy, ale również motywowaniem zespołu. Psycholog biznesowy pomoże w taki sposób zaprojektować zarządzanie w danej firmie, aby dobrać odpowiednie czynniki motywacje dla pracowników. Psychologia biznesu zwraca uwagę na piramidę 5 potrzeb. Te z niższego rzędu są warunkiem koniecznym, natomiast potrzeby wyższe wpływają na naszą satysfakcję i motywacje. Od potrzeb fizjologicznych, bezpieczeństwa i potrzeby przynależności przechodzimy do potrzeby uznania i szacunku oraz samorealizacji.