Rodzinne ogrody działkowe – hit czy kit?

  • Dom
  • 30 października 2020
Rodzinne ogrody działkowe – hit czy kit?

ROD, czyli rodzinne ogrody działkowe w ostatnich latach nie tracą na popularności. Różnorodna roślinność, oświetlenie, hamaki, domki drewniane – działkowicze prześcigają się w pomysłach na wyposażenie swojego poletka. Jednak czy polskie RODOS to dobry wybór dla każdego?

Jesień jest świetnym momentem na rozejrzenie się za ofertami dzierżawy rodzinnych ogródków działkowych. W Internecie lub przy tablicach ogłoszeniowych na terenie ROD możemy znaleźć wiele atrakcyjnych cenowo ofert. Wizja letniego relaksu pod miastem jest szczególnie kusząca dla osób mieszkających w blokach lub niemogących pozwolić sobie na zakup samodzielnej działki rekreacyjnej. Zanim jednak skusi nas widok kwitnących alejek i uśmiechniętych sąsiadów, warto przemyśleć nie tylko zalety tego rozwiązania.

Czy na pewno chcę być działkowcem?

Od tego pytania warto zacząć. Działki za miastem, w zależności od potrzeb, kojarzą nam się z rodzinnymi spotkaniami, naładowaniem baterii po pracowitym tygodniu czy grillem ze znajomymi. Bądźmy jednak świadomi, że na te same pomysły mogą wpaść nasi sąsiedzi. Ponieważ ogródki pozostają w niewielkiej odległości, musimy zastanowić się, czy nie będziemy tęsknić za prywatnością lub za ciszą.

Zachwycając się ukwieconymi ogrodami oraz oglądając piękne domki drewniane i altanki, jesteśmy przekonani, że naszą działkę urządzimy jeszcze piękniej. Wymaga to jednak czasu i sporego nakładu pracy. Jeśli na co dzień mamy go niewiele, na działce bardziej będziemy chcieli odpocząć niż kosić trawę czy pielęgnować rośliny.

Jeśli rodzinny ogródek działkowy znajduje się daleko od naszego miejsca zamieszkania, szybko może okazać się, że nie możemy na nim przebywać tak często, jak byśmy chcieli. Dojazd może być przeszkodą nie tylko dla nas, ale również dla zaproszonych przez nas gości.

Decydując się na dzierżawę działki, musimy także pamiętać, że jej teren nie będzie naszą własnością. Może zostać nam jedynie odstąpiona za opłatą. Ponadto będziemy zobowiązani przestrzegać regulaminu ogródków działkowych oraz prawa ogrodowego.

Domki drewniane i grille – to jest to!

Istnieje także wiele plusów działek ROD. To możliwość nabycia w atrakcyjnej cenie kawałka ogrodu, który urządzimy według własnego pomysłu. Mamy do wyboru wiele gatunków drzew owocowych, warzyw, kwiatów oraz ziół. Między drzewami możemy zamontować hamak, a w letni dzień rozłożyć basen.

Działkowicze, którzy decydują się na domki drewniane, mają jeszcze więcej alternatyw zaaranżowania przestrzeni pod wizyty gości. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne, a także funkcjonalne, gdy chcemy spędzać na działce więcej czasu. To również doskonałe schronienie podczas nagłej zmiany pogody, które nie zepsuje nam planów.

Wygodny leżak i książka pod ręką to niemal symbol udanego odpoczynku. Do tego zapach grilla czy chłodna lemoniada w gorący, letni dzień i możemy spędzić na naszej działce weekend idealny.

W przypadku, gdy chcemy zrezygnować z posiadania działki, możemy ogródek odstąpić komuś innemu. Nie wymaga to wielu formalności, więc jeśli chcemy sprawdzić się w roli działkowicza, nasza decyzja jest jak najbardziej odwracalna.

Rozważ wady i zalety

Aby ostatecznie zdecydować, czy działka ROD to hit, czy kit, musimy zastanowić się, czy rzeczywiście spełni ona nasze potrzeby. Na początek na pewno warto być świadomym, jakie przeszkody mogą pojawić się na drodze do bycia zadowolonym działkowiczem. Jeśli mimo wszystko minusy tego rozwiązania nas nie przerażają, praca nad dbaniem o ogród może przynieść nam wiele korzyści oraz odprężenia.