PrzeziÄ™bienie u dziecka – czy iść od razu do lekarza?

PrzeziÄ™bienie u dziecka – czy iść od razu do lekarza?

Gdy u małego dziecka pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, lecz nie ma gorączki, rodzice często zastanawiają się, czy wizyta u pediatry jest koniecznością. Istnieją obawy przed wizytą w przychodni, gdzie w poczekalni można spotkać dzieci, które być może będą poważniej chore.

NiemowlÄ™ ma katar i kaszle- czy konieczne jest badanie lekarskie?

U niemowląt i małych dzieci kaszel może mieć różne przyczyny i lepiej, by pediatra obejrzał i osłuchał dziecko. Zwykłe podrażnienie gardła i suchy kaszel może przeobrazić się w infekcję, a następnie mokry, odrywający się kaszel. W przypadku kaszlu u małego dziecka wszelkie syropy powinny być podane dopiero po konsultacji z lekarzem. Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie, warto wykonywać oklepywanie pleców. W tym celu trzeba położyć dziecko na brzuchu w taki sposób, by głowa znajdowała się niżej niż klatka piersiowa, a następnie lekko zgiętą dłonią należy oklepywać dziecku plecy w kierunku od dołu do góry pleców. Oklepywanie powinno trwać do momentu, aż dziecko zacznie efektywnie kaszleć- to znaczy zacznie odkrztuszać. Oprócz oklepywania można również bez obaw stosować inhalacje na kaszel, np. z solą morską lub fizjologiczną. Dzięki inhalacjom błony śluzowe gardła staną się nawilżone, a zalegająca wydzielina w drogach oddechowych zacznie się odrywać. Takie sposoby można wypróbować jeszcze przed wizytą u lekarza, zarówno u niemowląt, jak i u małych dzieci.

Suchy kaszel jest niebezpieczny, lecz nie zawsze wynika z infekcji dróg oddechowych.

Suchy, duszący, napadowy kaszel może oznaczać zapalenie krtani, dlatego takich objawów nie wolno lekceważyć i leczyć na własną rękę. Aby złagodzić obrzęk, a co za tym idzie, opanować duszący kaszel, najlepiej wpuścić do pomieszczenia chłodne powietrze, uprzednio ciepło ubierając dziecko.

Jednak suchy kaszel nie zawsze ma swoje źródło w rozwijającej się infekcji w drogach oddechowych. Czasem winne jest suche powietrze w pokoju, gdzie śpi dziecko. Gdy kaszel pojawia się jedynie w nocy, a rano przechodzi, najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt mała wilgotność powietrza. Dlatego, zanim udamy się z dzieckiem do lekarza, warto zastosować inhalacje na kaszel przy użyciu nebulizatora oraz soli fizjologicznej, oraz zadbać o nawilżenie powietrza w pokoju.

Inhalacje na kaszel- jakie są możliwości?

Obecnie w prawie każdym domu, gdzie mieszka małe dziecko, znajduje się nebulizator, inaczej mówiąc mechaniczny inhalator, dzięki któremu można w łatwy sposób wprowadzić lek do dróg oddechowych. Taka metoda jest szczególnie polecana do stosowania u małych dzieci. Dorośli i starsze dzieci mogą stosować inhalacje na kaszel, używając gorącej wody i ziół. Mieszankę ziół do inhalacji można kupić gotową w aptece lub samodzielnie zmieszać np. koszyczek rumianku, liść szałwii, igły sosnowe, liść rozmarynu i mięty, ziele tymianku i oregano. Taka mieszanka ziół ułatwi odkrztuszanie i zmniejszy stan zapalny. Potrzebna będzie jeszcze miska z gorącą wodą i ręcznik, aby móc nakryć nim głowę.