Problemy z seksem po porodzie. Co robić?

Problemy z seksem po porodzie. Co robić?

Powszechnie wiadomo, że ciąża to nie choroba, a poród jest dla kobiety czymś naturalnym. Trzeba pamiętać, że są to doświadczenia wyjątkowe, niosące za sobą zarówno wiele pozytywnych emocji, jak i tych mniej przyjemnych. Niektórym kobietom powrót do życia seksualnego przychodzi z wielkim trudem.

Ciało i umysł kobiety potrzebują czasu, by dojść do siebie.

Po zakończeniu okresu połogu i badaniu lekarskim, jeśli nie ma przeciwwskazań, można rozpocząć współżycie. Jednak często kobiety są zbyt zajęte dzieckiem, do tego dochodzi zmęczenie, a także strach przed zbliżeniem. Ból, który kobieta musiała znieść podczas porodu lub po cesarskim cięciu nierzadko zostaje w pamięci na dłużej, niż mogłoby się wydawać. Dlatego potrzebny jest czas i zrozumienie ze strony partnera.

Kilka tygodni po porodzie ciało kobiety zwykle nie wygląda tak, jak przed ciążą i wiele kobiet nie potrafi zaakceptować nowej siebie. Piersi pełne mleka, po ciążowy brzuch może być powodem do kompleksów, lecz trzeba dać sobie więcej czasu, by dojść do siebie. Warto uświadomić sobie, że całkiem niedawno wydarzył się cud narodzin i dlatego żadna matka nie powinna się wstydzić swojego ciała.

Obniżone libido skutkiem karmienia piersią- dlaczego?

Brak ochoty na seks podczas karmienia piersią jest spowodowany wytwarzaną w dużych ilościach prolaktyną. Jest to hormon obkurczający macicę i niezbędny do produkcji mleka. Jednocześnie prolaktyna hamuje popęd seksualny.

Jednak to nie jedyny problem, który stoi na drodze do udanego seksu po porodzie. Wiele kobiet boryka się z suchością pochwy zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Za taki stan odpowiedzialna jest burza hormonów, w tym wysoki poziom prolaktyny i niski poziom estrogenu. Problem ten praktycznie uniemożliwia normalny stosunek, ponieważ kobieta odczuwa ból podczas próby zbliżenia. W wielu przypadkach pomocny okaże się nawilżający żel intymny np. Unimil Skyn, Durex, Intimel, który ułatwi współżycie. Jeśli problem po dłuższym czasie nie mija lub nasila się, najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Jednak najczęściej musi upłynąć kilka miesięcy, a poziom hormonów kobiecych wróci do normy, a problem suchości pochwy zniknie.

Jak wznowić współżycie po urodzeniu dziecka?

Wiele kobiet potrzebuje wsparcia psychicznego w nowej sytuacji, jaką jest macierzyństwo. Partner powinien okazać się wyjątkowym zrozumieniem i czułością. Poza tym ważne jest odciążenie młodej mamy z obowiązków przy dziecku i w pracach domowych, a także stworzenie romantycznej atmosfery. Udane współżycie po porodzie jest możliwe, wymaga jednak zaangażowania obojga partnerów i zrozumienia swoich potrzeb.