Piłka Bosu – zalety treningu

Piłka Bosu – zalety treningu

Piłka Bosu jest przyrządem gimnastycznym, który wygląda jak przecięta na pół kula o elastycznej powłoce, usadowiona na twardej podstawie. Przyrząd ten wykorzystywany jest w treningach równowagi, balansowania oraz jako urozmaicenie treningu wzmacniającego ciało. Jakie są zalety treningu partego na ćwiczeniach z piłką Bosu?

Piłka Bosu – co to takiego?

Piłka Bosu, a więc połowa piłki do balansowania jest niewielkim przyrządem gimnastycznym (o średnicy mniej więcej 63-68 cm), który można wykorzystać zarówno na treningach w klubie fitness, jak i w domu. Piłka Bosu łączy w sobie zalety stepu, jak i piłki do ćwiczeń. Obie strony Bosu są wykorzystywane do ćwiczeń:

  • Pneumatyczna – gumowa kopuła, uginając się pod ciężarem ciała, wymusza pracę mięśni nóg, brzucha oraz pleców w celu utrzymania równowagi;
  • Twarda – po obróceniu przyrządu pneumatyczną podstawą do dołu, można a przykład pracować nad zwiększeniem siły ramion.

Piłka Bosu – jakie są zalety treningu z wykorzystaniem BOSU?

Utrzymanie równowagi na Bosu wymusza nieustanne napinanie wielu partii mięśni, co przyczynia się do ich wzmocnienia, jak również większego zaangażowania skupienia i umysłu, niż w trakcie zwykłych ćwiczeń. Ciało jest cały czas napięte, a mózg powinien szybciej reagować, aby utrzymać równowagę na niestabilnym podłożu. Innymi zaletami płynących z treningów z wykorzystaniem piłki Bosu można zaliczyć:

  • Poprawę refleksu i koordynacji ruchów;
  • Usprawnienie spalania tłuszczu i kształtowania sylwetki;
  • Poprawę wytrzymałości i równowagi ciała;
  • Wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych oraz uelastycznienie kręgosłupa;
  • Ułatwienie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała;
  • Korygowanie wady postawy.

Ćwiczenia wykonywane na połowie piłki do balansowania to również doskonały sposób na przygotowanie się do uprawiania sportów, które wymagają umiejętności utrzymywania równowagi, takich jak snowboard, narty czy tenis.

Piłka Bosu – jak na niej ćwiczyć?

Na Bosu można nie tylko podskakiwać i stać, ale również siedzieć, klęczeć, biegać i leżeć. Warto wiedzieć, że im szybciej wykonuje się dane ćwiczenie, tym skala jego trudności staje się wyższa. Różnorodność kombinacji z wykorzystaniem przyboru, jakim jest piłka Bosu, zależy jedynie od kreatywności ćwiczącego. Stosując przyrządy dodatkowe, takie jak hantle czy taśmy, pneumatyczna kopuła Bosu wykorzystywana jest do urozmaicenia treningu całego ciała.