Najczęstsze zimowe awarie samochodu

Najczęstsze zimowe awarie samochodu

Zima nie jest zbyt przychylną porą roku dla samochodów. Deszcz, śnieg, błoto i mróz negatywnie wpływają na stan auta. Niestety to czas, w którym liczyć należy się z tym, że pewne elementy w samochodzie mogą ulec awarii. Warto wiedzieć z jakimi częstymi awariami auta można spotkać się w zimę.

Awaria akumulatora

Jedną z najczęściej spotykanych awarii w okresie zimowym jest awaria akumulator. Niejednemu kierowcy z pewnością zdarzyła się sytuacja, kiedy rano po zimnej nocy auto nie chciało odpalić. Najczęściej oznacza to, że akumulator podczas podczas nocy rozładował się z powodu zimnej temperatury. Najczęściej rozwiązanie tego problemu jest proste. Wystarczy wykorzystać kable rozruchowe lub prostownik. Bywa jednak i tak, że problem jest o wiele większy. Czasem akumulatora nie da się już odpalić. Zwłaszcza jeśli ma on już kilka lat. W takiej sytuacji oznacza to wymianę akumulatora na nowy.

Awaria rozrusznika i alternatora

Kolejne części, które często ulegają awarii w okresie zimowym to alternator i rozrusznik. Tak jak w przypadku akumulatora, także w przypadku rozrusznika i alternatora za awarię odpowiadają niskie temperatury. Objawy awarii rozrusznika słuchać podczas uruchamiania samochodów. Słychać wówczas charakterystyczne trzaski. W takie sytuacji nie można zwlekać. Należy jak najszybciej udać się do warsztatu mechanicznego. W innym wypadku po kilku dniach może okazać się, że auto nie będzie chciało już odpalić. Problem będzie zatem znacznie większy. Awaria alternatora polega na tym, że akumulator nie jest ładowany podczas jazdy. Oznacza to, że już po przejechaniu krótkiego odcinka trasy akumulator rozładuje się, a tym samym auto stanie w miejscu.

Zawieszenie

Podczas zimy będzie awarii ulegają także elementy zawieszenia. Wpływ mają na to niekorzystne warunki pogodowe. Auto musi poruszać się po śniegu czy błocie. Jeśli podczas jazdy zauważy się, że auto nie reaguje precyzyjnie na ruchy kierowcy to zapewne oznacza to właśnie problemy z zawieszeniem. Podczas jazdy słyszalne mogą być również charakterystyczne stuki. Awaria elementów zawieszenia niestety zawsze oznacza wizytę u mechanika.

Auta używane z gwarancją

Jak zatem widać, zima to okres, w którym dość często można być gościem w warsztacie samochodowym. To oczywiście często oznacza niemałe koszty. Można jednak tego uniknąć. Najlepszym rozwiązaniem są auta używane z gwarancją. W takiej sytuacji koszty wszelkich napraw zostaną pokryte w ramach gwarancji. Dziś zdecydowana większość komisów samochodowych posiada w swojej ofercie auta używane z gwarancję. Zakup samochodu z takiej oferty pozwoli na zaoszczędzenie niemałych środków w przyszłości.