Jak zadbać o kamper po sezonie?

  • Dom
  • 09 października 2020
Jak zadbać o kamper po sezonie?

Kampery kojarzą się przede wszystkim z wakacyjnymi, letnimi podróżami po całym kraju, a nawet Europie. Jego użytkownicy powinni jednak pamiętać, że jego właściwa konserwacja jest ważna nie tylko w sezonie, ale również w trakcie długich, mroźnych, zimowych dni. Już podczas pierwszych jesiennych przymrozków należy dokonać dokładnego przeglądu pojazdu, wykonać niezbędne prace porządkowe oraz zabezpieczyć system wodny i gazowy.

W jaki sposób zadbać o kamper zimą?

Kiedy sezon wakacyjnych podróży kamperem się kończy, należy przygotować go na tzw. zimowanie. Prawidłowa konserwacja pojazdu w tym czasie pozwoli cieszyć się jego doskonałą sprawnością przez cały kolejny sezon. Najważniejszą kwestią jest dokonanie przeglądu, zwłaszcza w zakresie płynu chłodniczego, oleju silnikowego oraz części eksploatacyjnych. Konieczna może okazać się też wymiana filtra powietrza i filtra kabinowego. Dzięki temu klimatyzacja pozostanie w nienaruszonym stanie. Równie ważne jest sprawdzenie sprawności hamulców. Każdą usterkę należy natychmiast wyeliminować i naprawić, a uszkodzone elementy wymienić. Jeżeli właściciel kampera planuje podróżować również w zimowej porze roku, bezwzględnie powinien zmienić opony na zimowe. Musi się także zaopatrzyć w łańcuchy śniegowe. Jednak, jeśli pojazd nie będzie używany przez kilka miesięcy i nie będzie stał w ogrzewanym garażu, należy wyjąć z niego akumulator spoczynkowy. Warto też regularnie go uruchamiać i przejechać się nim chociaż wokół posesji, aby zadbać o akumulator rozruchowy. Niezbędne akcesoria do kamperów, takie jak poduszki, kołdry i koce należy odświeżyć i wyprać. Lodówkę też trzeba wyczyścić oraz opróżnić z pozostawionych w niej produktów spożywczych. Warto też wynieść z kampera telewizor, aby zabezpieczyć go przed mrozem i wilgocią.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Aby kamper służył swoim użytkownikom przez wiele lat, należy odpowiednio go konserwować. Najlepszym na to czasem jest moment, gdy sezon wakacyjny powoli dobiega już końca. Wówczas konieczna jest wymiana filtrów i płynów, a także sprawdzenie hamulców oraz wszystkich części eksploatacyjnych. Należy zadbać o takie akcesoria do kamperów jak pościel, poduszki, koce, telewizor i lodówka. Warto zadbać o porządek nie tylko wewnątrz pojazdu, ale również na zewnątrz. Jeśli kamper będzie służył przez cały rok, właściciel musi wymienić w nim opony na zimowe. W przeciwnym razie powinien on zdjąć koła, dzięki czemu długotrwały nacisk nie spowoduje ich odkształcenia. Do tego niezbędne jest użycie specjalnych podpór do przyczepy kempingowej. Na początku kolejnego sezonu niezbędne będzie sprawdzenie ciśnienia w kołach. Z kolei dyszel oraz zaczep należy przykryć folią, aby mróz, deszcz i śnieg nie dokonały nieodwracalnych uszkodzeń. Prawidłowa konserwacja kampera pozwoli cieszyć się jego sprawnością przez wiele lat. Dzięki niemu możliwe jest podróżowanie na bardzo długie dystanse, bez konieczności kosztownego wynajmowania pokoi hotelowych.

Akcesoria do kampera – co warto wiedzieć?

Bardzo ważną kwestią podczas przygotowywania kampera do sezonu zimowego jest właściwe zabezpieczenie całego systemu wodnego. Należy więc usunąć z niego pozostałą wodę i zastąpić ją specjalnym płynem do konserwacji. Również w sezonie powinno się go czyścić przeznaczonym do tego środkiem. Tego rodzaju akcesoria do kamperów, przedłużają żywotność poszczególnych jego systemów. Zabijają bakterie, grzyby i glony, eliminują kamień i udrożniają rury. Ważne jest również odłączenie butli gazowej i wyjęcie z kampera gaśnicy. Kondycja kampera zależy także od dokonania dokładnego przeglądu technicznego pojazdu i usunięcia wszelkich uszkodzeń i usterek. Należy sprawdzić hamulce, części eksploatacyjne, wymienić płyny i filtry, a także umyć jego całą karoserię. Tylko w ten sposób użytkownicy będą mogli korzystać z kampera przez wiele sezonów. Ich bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze i w dużej mierze zależy od kondycji technicznej kampera.