Jak usunąć tłuste plamy z różnych rodzajów tkanin?

Jak usunąć tłuste plamy z różnych rodzajów tkanin?

Tłuste plamy na ubraniu są czymś normalnym, co każdemu może się przytrafić. Czy to w trakcie spożywania posiłku, hobbystycznego majsterkowania w warsztacie czy sprawdzania oleju w samochodzie, prędzej czy później każdemu przyjdzie zmierzyć się z tym problemem. W jaki sposób usunąć plamy z ulubionego obrusu albo podkoszulka? Jaka chemia gospodarcza okaże się skuteczna?

Chemia gospodarcza – profesjonalne środki do usuwania plam z tkanin

Zabrudzenia różnego rodzaju olejami i tłuszczami wielokrotnie pojawiają się na wykładzinach, dywanach i firankach. Ze wszelkiego rodzaju plamami po smarach, olejach i tłuszczach doskonale poradzi sobie specjalny środek w sprayu (sucha piana) do miejscowego usuwania zabrudzeń z wykładzin dywanowych naturalnych i syntetycznych oraz tapicerek. Zazwyczaj taki środek skutecznie wyczyści również odzież roboczą, jak i mocno zabrudzone plamy. Z kolei do usunięcia z wykładziny lub dywanu tłuszczu roślinnego czy zwierzęcego najlepiej użyć preparatu, który przeznaczony jest do miejscowego usuwania plam, a więc specjalny odplamiacz do wykładzin tekstylnych. Rekomendowanymi środkami, które skutecznie zwalczają plamy, są również te, których działanie opiera się o usuwanie zabrudzeń metodą ekstrakcyjną, czy też przy wykorzystaniu aktywnej piany (środki wysokopieniące się). Taka chemia gospodarcza zazwyczaj dostępna jest zarówno w pojemniku o objętości 1 l (idealnym do zastosowań domowych), jak i w opakowaniach o pojemności 10 l, co w pełni wystarczy na wyczyszczenie wykładziny o sporej powierzchni.

Co warto wiedzieć przed zastosowaniem odplamiacza?

Profesjonalne odplamiacze są środkami o bardzo silnym działaniu. Cechują się wysokim wskaźnikiem pH i wielokrotnie sprzedawane są w postaci koncentratu. Dlatego zaleca się stosować je zawsze z zaleceniami producenta, a przed naniesieniem ich na wykładzinę czy tkaninę, warto sprawdzić na niewielkiej ukrytej powierzchni, czy konkretny środek nie doprowadzi di jej odbarwienia.

Domowe sposoby na usunięcie tłustych plam z różnych rodzajów tkanin?

Tłusta plama może zepsuć humor nawet podczas najwspanialszego posiłku, szczególnie gdy w obecnej chwili nie ma pomysłu na jej usunięcie. W tym przypadku pomocna może okazać się chemia gospodarcza oraz domowe sposoby na usuwanie tłustych plam z różnych materiałów i powierzchni. Są nimi:

  • Zastosowanie octu – ocet wykorzystywany jest na wiele różnych sposobów w domowych porządkach. Czyszczenie octem sprawdzi się również do usuwania tłustych plam. Wystarczy zmieszać wodę z octem w stosunku jeden do jednego, zamoczyć ściereczkę w przygotowanym roztworze i przetrzeć nią zabrudzoną tkaninę lub powierzchnię – zwłaszcza od smaru czy oleju.
  • Zastosowanie pudru dla niemowląt – jest to niezawodny sposób na pozbycie się tłustych plam z tapicerki i dywanów. Należy rozprowadzić trochę talku lub pudru dla niemowląt na brudnej części tkaniny i pozostawić na 4-5 godzin (aby proszek zdołał pochłonąć tłuszcz). Na koniec wystarczy usunąć plamę za pomocą odkurzacza.
  • Użycie soli – to skuteczny środek w walce z tłustymi plamami, które pojawią się np. na podłodze w przedpokoju. Wystarczy zmieszać sól z alkoholem w proporcjach 1:4 i potrzeć plamy oleju szmatką lub szczoteczką zamoczoną w roztworze. Tłuste plamy zostaną sunięte w mgnieniu oka.
  • Wykorzystanie mąki ziemniaczanej – jest to domowy sposób na pozbycie się tłustych plam. Rekomendowany do czyszczenia delikatnych tkanin i powierzchni, których nie można pocierać chropowatą ściereczką lub szczotką. Należy wysypać na plamę niewielką ilość mąki ziemniaczanej, pocierać miękką ściereczką plamę z oleju, która została pokryta mąką ziemniaczaną, do momentu jej zniknięcia.
  • Użycie kredy – wystarczy potrzeć kawałkiem kredy plamę na ubraniu i pozostawić ją na kilka godzin, aby miała czas na pochłonięcie tłuszczu. Kolejno należy wyszczotkować ślad po kredzie. Gdy plama jest wciąż widoczna, zaleca się ponownie energicznie pocierać plamę kredą. Po zakończeniu takiego działania odzież należy wyprać.
  • Zastosowanie coli – zaleca się wylać niewielką ilość coli i pozostawić ją na 1-2 godziny. Kolejno należy wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z proszkiem, aby wyeliminować ślady z napoju.