Jak ułatwić życie seniora?

Jak ułatwić życie seniora?

Osoby w podeszłym wieku pragną pozostać sprawne i niezależne tak długo jak to tylko możliwe. Właśnie z tego względu należy nabyć specjalne sprzęty, które wpłyną na jakość ich życia. Nakładka na sedes dla seniora na pewno zalicza się do nich. Jak ją wybrać, żeby pasowała, a nie utrudniała korzystania z toalety?

Jak wybrać odpowiednią nakładkę dla osoby w starszym wieku?

Nakładka na sedes dla seniora powinna posiadać odpowiednie zagłębienia i wycięcia, dzięki którym higiena intymna nie stanowi większego problemu. Należy upewnić się, że nakładka posiada otwarcia przednie, tylne bądź po obu stronach, inny rodzaj to wycięcia głębokie i szerokie, dzięki którym możliwe jest oddawanie moczu oraz stolca. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę ich kompatybilność ze standardowymi muszlami WC. Producent musi udzielić takich informacji i należy szukać tylko i wyłącznie modeli, które dobrze dopasują się do występującego już w domu sedesu. Dostępne w sklepach nakładki to modele zarówno okrągłe, jak i podłużne. Właśnie dlatego przed udaniem się na zakupy należy dowiedzieć się jakiego szukamy produktu, żeby obyło się bez niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

Nakładka na sedes dla seniora może posiadać również klapę, albo jej nie mieć. W tej sytuacji należy skorzystać z osobistych predyspozycji. Warto jednak zaznaczyć, że kiedy nakładka posiada klapę, spłukiwanie wody jest o wiele bardziej higieniczne, gdyż bakterie nie rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu. Jednakże w sytuacji kiedy osoba starsza ma problemy z uchwytem bądź różnorodne schorzenia kończyn górnych warto zrezygnować z tego pomysłu, gdyż przyniesie on więcej trudności niż pożytku. Oprócz tego producent musi poinformować o największym dopuszczalnym obciążeniu nakładki, dzięki czemu nie istnieje ryzyko uszkodzenia jej i co za tym idzie – kontuzji osoby, która z niej korzysta.

Kto powinien korzystać z nakładek na sedes?

Nakładka na sedes to rozwiązanie skierowane dla wszystkich osób, które potrzebują wsparcia w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Chodzi więc przede wszystkim o ludzi, którzy mają obniżoną sprawność ruchową, na co dzień ciężko jest im wstawać oraz siadać. Powstały również z myślą o tych, którzy nie umieją się schylać i odczuwają dyskomfort, a nawet silny ból, kiedy próbują zmieniać pozycję.

W związku z tym nakładki przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, pacjentów z artretyzmem, ludzi, których poddano operacji biodra, wszystkich, którzy żyją z endoprotezą, albo korzystają z kul czy laski inwalidzkiej. To rozwiązanie idealne dla ludzi, którzy muszą zmagać się z zapaleniem stawów, bólami kostno-stawowymi, albo dochodzą do siebie po wykonanych zabiegach operacyjnych. Kolejna grupa korzystająca z takiego wsparcia to seniorzy i ludzie, którzy zmagają się z ograniczoną sprawnością fizyczną.

Nakładki na sedes sprawdzą się również w sytuacji trudności z balansem oraz u osób, które zmagają się z chorobami neurologicznymi. To właśnie w związku z nimi pojawiają się problemy w trakcie utrzymania równowagi. W ich przypadku, tak samo jak kiedy chodzi o seniorów, sprawdzą się również uchwyty znajdujące się blisko toalety. Dzięki nim nie pojawiają się problemy ze wstaniem, gdyż stabilne podparcie zdecydowanie ułatwia korzystanie z toalety oraz wykonywanie innych czynności pielęgnacyjnych. Wiele osób decyduje się również na specjalne balkoniki, które zapewniają wielostronne podparcie. Wszystkie te sprzęty wpływają na jakość życia osoby starszej bądź po przebytych operacjach, dlatego należy je bezwzględnie nabyć i ułatwić ich codzienne funkcjonowanie.