Jak nie urządzać łazienki?

Jak nie urządzać łazienki?

W trakcie urządzania łazienki wiele rzeczy może pójść w złym kierunku. Warto jednak mieć na uwadze najczęstsze błędy, które pojawiają się w łazienkach. Ich znajomość sprawi, że będzie można ich zdecydowanie łatwiej uniknąć. Dywanik łazienkowy, dobre akcesoria, odpowiednie ręczniki to nie wszystko.

Najczęstsze błędy w urządzaniu łazienki

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie, które jednak jest trudne do wykończenia i jeszcze zanim rozpocznie się korzystanie z niego wiele rzeczy może pójść nie tak. Pierwszy i bardzo rażący błąd to źle dobrane płytki, które oczywiście od razu rzucają się w oczy. Ściany w łazience mogą zostać wykończone na naprawdę wiele sposobów, mimo to ludzie najczęściej wybierają płytki. Ich wybór nie może być jednak przypadkowy, gdyż niewłaściwy kolor, czy tekstura sprawią, że całe pomieszczenie będzie prezentowało się niekorzystanie i nawet dywanik łazienkowy nie będzie w stanie tego zmienić. Przede wszystkim płytki nie powinny być zbyt jasne oraz matowe, gdyż tak często używane pomieszczenie z jasnymi płytkami będzie trudne do posprzątania. Doskonałym rozwiązaniem są płytki antypoślizgowe, które są przede wszystkim praktyczne, a do tego dobrze się prezentują. Białe fugi, które należy umieścić pomiędzy płytkami również powinny zostać dwukrotnie przemyślane, gdyż już po paru latach użytkowania łazienki zmieniają kolor i prezentują się nieciekawie oraz nieestetycznie.

Kolejny błąd polega na wyborze mebli, które nijak nie łączą się z płytkami. Meble łazienkowe mają nie tylko okazać się praktyczne, ale także być miłe do oka. Meble i ceramiki mogą pochodzić od jednego producenta, wtedy szansa na uzyskanie jednolitego wnętrza  w dobrym stylu jest o wiele większa. Płytki, dywanik łazienkowy czy toaleta mogą zaczekać. W pierwszej kolejności należy kupić meble. W oparciu o nie należy wybierać umywalkę, płytki, oświetlenie oraz wszystko inne co przydaje się w łazience. Dobrze jest mieć na uwadze, że nawet jeśli nabywane produkty na pierwszy rzut oka wydają się takie same, wcale nie muszą takie być, gdyż kolor brązowy nie zawsze jest taki sam. W związku z możliwymi różnicami zakupów warto dokonywać w jednym miejscu, gdyż zdecydowanie zmniejsza to ryzyko nabycia niewłaściwych odcieni oraz modeli.

Lustro oraz wentylacja odgrywają bardzo ważną rolę

W trakcie urządzania łazienki należy przywiązać dużą wagę do lustra. Kiedy zostaje ono ustawione w odpowiedni sposób ma możliwość optycznie powiększyć każde wnętrze. Jednym z najbardziej znanych trików jest powieszenie dwóch luster naprzeciwko siebie. Ten prosty i stosunkowo niedrogi zabieg sprawi, że nawet najmniejsza łazienka zyska optycznie co najmniej kilka metrów. Nawet jeśli omówiony powyżej pomysł ten nie przypadł do gustu nie można pomniejszać roli lustra. Powinno znajdować się ono nad umywalką, a górna krawędź ma kończyć się co najmniej 180 cm nad podłogą. Lustro należy umieścić dosyć wysoko, żeby bezustannie nie było ono zachlapane wodą oraz mydłem, gdyż łazienka będzie prezentowała się niechlujnie. W trakcie wieszania lustra należy też wziąć pod uwagę wzrost osób, które będą korzystały z łazienki.

Łazienka to pomieszczenie w którym występuje dużo wilgotności. Właśnie dlatego nietrudno doczekać się zarówno pleśni, jak i grzybów, w związku z czym właściwa wentylacja jest niezwykle istotna. Kiedy wziąć za przykład łazienkę o powierzchni 6 metrów kwadratowych, wydajność wentylatora powinna być równa co najmniej 100 m sześciennych/h.

Należy wziąć także pod uwagę oświetlenie, które odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie użytkowania łazienki. Dobrze aby posiadać parę źródeł światła, gdyż sufitowe oświetlenie zdecydowanie nie jest wystarczające. Światło musi być naturalne oraz równomierne – to najważniejsze zasady. Oświetlenie boczne jest jednak samo ważne, musi ono padać na całą twarz i nie może generować cieni.