Jak dbać o higienę seniora?

Jak dbać o higienę seniora?

Można powiedzieć, że higiena osób starszych niczym nie różni się od higieny osób młodych. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, ale nie do końca. Osoby w podeszłym wieku mają zdecydowanie cieńszą skórę i muszą ją codziennie dobrze natłuszczać. Kosmetyki, których używają, powinny być wyjątkowo delikatne i naturalne.

Jakie kosmetyki powinien stosować senior?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, osoba starsza powinna używać tylko i wyłącznie delikatnych dla skóry kosmetyków naturalnych. Wolnych od wszelkich ulepszaczy, a bogatych w prowitaminę B5 czy alantoinę. W płynach pod prysznic należy szukać na etykietach takich składników jak mocznik, gliceryna czy kwas mlekowy. Warto też sięgać po preparaty wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe. Wiesiołek lub awokado z witaminami np. A, lub E to jedno z wielu dobrych rozwiązań. Oprócz tego senior powinien stosować kosmetyki, które pozostawią na skórze warstwę ochronną. Takim filtrem zabezpieczającym naskórek może być oliwa z oliwek czy rumianek.

Wanna dla seniora musi mieć odpowiednie parametry

Na pewno zadbaj o to, aby wanna dla seniora miała odpowiednią wysokość i szerokość. Nie może być za wysoka ani bardzo niska. W pierwszym przypadku osoba starsza będzie miała problemy z wejściem do wanny, a w drugim woda może rozlewać się po łazience.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić kąpiel osobie starszej, kup siedzisko, które nakłada się na krawędzie wanny. Oprócz tego zamontuj poręcze na ścianie, które ułatwią wychodzenie z wanny i wykonywanie czynności higienicznych. Możesz też pomyśleć o wannie z drzwiczkami, które są dużym ułatwieniem. Niestety taki model jest o wiele droższy i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Dobrej jakości wanna dla seniora to jednak nie wszystko. Musisz też zadbać o to, aby podłoga w łazience nie była śliska. Najlepiej sprawdzą się płytki reliefowane lub mata, którą możesz położyć na posadzkę. Jeśli zamiast wanny senior korzysta z prysznica, taką samą matę połóż w kabinie. Oprócz tego konieczny jest zakup stołka pod prysznic, który ułatwi wykonywanie czynności higienicznych podczas kąpieli.

Zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej postaw na brodzik z łatwym wejściem. W środku nie powinno zabraknąć chromowanych poręczy ułatwiających kąpiel pod prysznicem. Kup także odpowiednią baterię z zaworem anty oparzeniowym lub z możliwością ustawienia odpowiedniej temperatury wody. W innym przypadku może dojść do poparzenia skóry. Zamiast tradycyjnej kabiny lepiej zawiesić zasłonkowe kotary

Wózek pod prysznic – bardzo przydatny sprzęt dla osoby starszej

Nie wystarczy jedynie wanna dla seniora i dobrze zaaranżowana część prysznicowa, jeśli osoba starsza nie może się sprawnie poruszać. Wtedy musisz pomyśleć o wózku pod prysznic, który znacznie ułatwi samodzielną kąpiel seniorowi.

Wózek może mieć także inne zastosowanie. Będzie pomocny podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Ułatwi korzystanie z toalety i ogólnie usprawni przemieszczanie się po łazience.

Warto dołożyć trochę więcej pieniędzy i kupić porządny wózek pod prysznic, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. Wygodne, odchylane podłokietniki i podnóżki zapewnią choremu większą swobodę ruchów podczas wykonywania czynności higienicznych w łazience.

Jak zachęcić seniora do kąpieli?

Oprócz ww. sprzętów ułatwiających osobie starszej korzystanie z łazienki, zadbaj też o dobrej jakości kosmetyki. Priorytetowo muszą być to preparaty naturalne bez żadnych sztucznych domieszek. Liczy się również przyjemny, niedrażniący zapach kosmetyków dla seniora.

Dodatkowo możesz włączyć cichą muzykę, aby jeszcze bardziej umilić czas spędzony w łazience. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę wody, jak i pomieszczenia, aby senior nie odczuwał dyskomfortu w trakcie rozbierania.

Przed kąpielą wszystko sobie przygotuj, aby nie przedłużać czasu spędzonego w łazience. Najlepiej wypracować swój wspólny rytuał mycia, aby senior wiedział, czego się może spodziewać. Zadbaj też o to, aby osoba starsza po kąpieli mogla osuszyć się miękkim i chłonnym ręcznikiem. Mniejszy ręcznik należy przeznaczyć do wycierania głowy i twarzy.

Podczas kąpieli staraj się dużo mówić. Pytaj i opowiadaj ciekawe historie. Wzbudzenie zainteresowania u seniora pozwoli mu zaangażować się w rozmowę. Oderwanie, chociaż na moment od niechętnie podejmowanego wysiłku podczas kąpieli, jest niezwykle potrzebne.

Każdy ma swoje metody, które pomagają uprzyjemnić kąpiel i codzienną higienę osoby starszej. Dużo zależy id stopnia sprawności fizycznej i zaangażowania seniora. Czasami wystarczy jedynie delikatna pomoc osobie starszej, a innym razem trzeba poświęcić jej znaczne więcej czasu.