Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Infekcje pochwy przydarzają się kobietom w różnym wieku, począwszy od nastolatek aż do pań w okresie menopauzy. Każda kobieta przeszła je przynajmniej kilka razy w życiu, nawet w sytuacji, gdy przestrzegała podstawowych zasad higieny. Jak omawiany problem zmienia się na przestrzeni lat? Czy globulki dopochwowe pomogą każdemu?

Infekcje pochwy u nastolatek

Grzybica pochwy to problem, z którym w dzisiejszych czasach zmagają się nawet nastoletnie dziewczynki. Jest to ściśle związane z noszeniem ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów, stosowaniem antykoncepcji w zbyt młodym wieku oraz przyjmowaniem wybranych antybiotyków. Mimo iż cywilizacja rozwija się w bardzo szybkim czasie i niemalże każdy korzysta z telefonu, ma dostęp do Internetu oraz innych dobrodziejstw, higiena przestaje mieć tak duże znaczenie. Rodzice nie poruszają tematów właściwej pielęgnacji ze swoimi dziećmi, dlatego dziewczynki nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zbliżeń na tle seksualnym, bądź korzystania z publicznych toalet. Kiedy pojawia się więc świąt, pieczenie i upławy, młode dziewczynki nie wiedzą co robić i jak sobie z tym radzić. Pod żadnym pozorem nie należy ignorować problemu, gdyż wymaga on natychmiastowej konsultacji z ginekologiem (przede wszystkim ze względu na młody wiek dziewczynki). Temat infekcji i badania u ginekologa jest niezwykle drażliwy, dlatego specjalista musi mieć właściwe podejście do dziecka. Najlepiej, żeby była to kobieta, która przepisze odpowiednie globulki dopochwowe, poinformuje na temat postępowania i przede wszystkim poinstruuje jak zapobiegać kolejnym infekcjom.

Infekcje w ciąży

Kobiety w ciąży są bardzo narażone na działanie szkodliwych czynników, bakterii oraz wirusów. Dlatego należy za wszelką cenę unikać sytuacji, które powodują infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Omawiana dolegliwość oraz niewłaściwe leczenie wpływają negatywnie na dziecko, a nawet mogą powodować trwałe uszkodzenia płodu. Niezwykle istotną rolę odgrywa wyleczenie wszystkich infekcji i stanów zapalnych przed przyjściem dziecka na świat. Jest to związane z tym, że w trakcie przechodzenia przez kanał rodny matki, dziecko styka się z drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą powodować szereg komplikacji w stanie zdrowia. Globulki dopochwowe to najbezpieczniejsza metoda leczenia, która mimo wszystko musi być skonsultowana z lekarzem.

Infekcje intymne w okresie menopauzy

Przechodzenie menopauzy wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi w organizmie. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie stężenia hormonów płciowych, co oznacza swego rodzaju stres, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. W okresie menopauzy istnieje zdecydowanie większe ryzyko zmagania się z infekcjami oraz zakażeniami. Wiele kobiet radzi sobie z pieczeniem i dyskomfortem przy pomocy środków, które znajdują się w domowej apteczne, ale to nie wystarczy. Kiedy organizm przekwita, zwiększa się ryzyko zanikowego zapalenia pochwy i tylko lekarz jest w stanie wykluczyć tę dolegliwość. Właśnie dlatego globulki dopochwowe w przypadku pań z menopauzą, nie wystarczają, wymaga się sięgnięcia po silniejsze środki.