Hemoroidy u sportowców – jak sobie z nimi poradzić?

Hemoroidy u sportowców – jak sobie z nimi poradzić?

Jedną z bardzo popularnych chorób cywilizacyjnych są hemoroidy. Problem z nimi ma większość społeczeństwa, a w tym sportowcy. Można jednak poradzić sobie z nimi naturalnymi metodami, takimi jak czopki z propolisem, o ile się wie, jak się do tego zabrać.

Popularne hemoroidy, czyli guzki krwawnicze to dolegliwość, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Jest ona pokłosiem specyficznego trybu życia, diety, a także innych czynników środowiskowych. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób dochodzi do powstania kłopotów z hemoroidami, sportowcy często są osobami będącymi w grupie ryzyka. Nie dotyczy to jednak wszystkich dyscyplin, a jedynie niektórych.

Hemoroidy u zawodników sportów siłowych

Jedną z grup sportowców, która często boryka się z problem hemoroidów, są zawodnicy sportów siłowych. Niestety jest to bardzo powszechne i dotyka właściwie wszystkich w mniejszym lub większym stopniu. Wiąże się to ze schematem powstawania kłopotów z hemoroidami, który jest efektem ubocznym treningu siłowego. Same hemoroidy powstają między innymi wtedy, gdy do poduszeczek wyścielających odbyt dostarczana jest duża ilość krwi. Wtedy właśnie pojawia się bolesność. W naturalnych warunkach guzki krwawnicze pracują normalnie, jednak podczas podnoszenia ogromnych ciężarów, krew w okolice odbytu dopływa pod ogromnym ciśnieniem. Powoduje to między innymi pękanie naczynek krwionośnych, a także pojawienie się stanów zapalnych i hemoroidów. Jest to zbliżone schematem do innego problemu pojawiającego się u ciężarowców, jakim są pękające naczynka krwionośne w gałkach ocznych. Oczywiście są to zupełnie inne struktury, jednak schemat powstawania uszkodzenia tkanek jest podobny.

W momencie podnoszenia ciężarów submaksylanych lub maksymalnych dochodzi do napięcia się wszystkich mięśni w ciele i stworzenia ogromnego ciśnienia w tłoczni brzusznej. Skrajne naczynia krwionośne oraz narządy wewnętrzne muszą sobie z tym ciśnieniem poradzić. Jeśli jednak jest ono za duże, może dojść właśnie do powstania hemoroidów, pękających naczynek krwionośnych, a nawet mikrowylewu. Chcąc uniknąć tego problemu, warto dbać o prawidłową technikę ćwiczeń oraz wdrożyć naturalne metody leczenia, takie jak czopki z propolisem. Regularnie trenując, trzeba jednak korzystać z takich środków równie konsekwentnie, by problem nie okazał się przewlekły.

Hemoroidy u kolarzy

Problem z guzkami krwawniczymi może powstać także u innych sportowców, takich jak kolarze. Wiąże się to z wielogodzinnym siedzeniem w nienaturalnej pozycji. Wiąże się ona ze zmniejszeniem krążenia lokalnego, przez co finalnie dochodzi do powstawania hemoroidów. Wpływ na to ma również duża ilość krwi pompowana z góry, do dołu ciała. W takim przypadku trudno o wdrożenie środków prewencyjnych, gdyż specyfika tego sportu to uniemożliwia. Można jedynie wprowadzić podstawowe formy leczenia naturalnego, które nie jest zanadto inwazyjne.

Hemoroidy w poszczególnych grupach zawodowych

Na takiej samej zasadzie, jak u kolarzy, czy ciężarowców może dochodzić do kłopotów z żylakami odbytu u przedstawicieli różnych grup zawodowych. Narażeni są na to pracownicy dźwigający duże ciężary, a także zawodowi kierowcy. Charakterystyka ich pracy jest bowiem zbliżona do schematu powstawania hemoroidów u powyższych grup sportowców. Naturalnie zagrożeni będą też pracownicy biurowi spędzający wiele czasu za komputerem.

Czopki z propolisem na zniwelowanie hemoroidów

Jedną z naturalnych metod na kłopoty z guzkami krwawniczymi są czopki z propolisem. Są one o tyle skuteczne, że niwelują stany zapalne. Ich ogromną zaletą jest także stosunkowo mała inwazyjność, gdyż co prawda ich używanie może wydawać się nieprzyjemne, jednak nie jest bolesne, a do tego niweluje konieczność przeprowadzenia operacji, gdy problem się rozwinie. Używanie czopków warto połączyć z okładami z kostek lodu, które również są bardzo skuteczne na stany zapalne, a także całkowicie niwelują ból. Razem z powyższymi metodami, najlepiej wdrożyć aktywność fizyczną, która zwiększy krążenie w tej okolicy. Mogą to być na przykład spacery lub bieganie.