Dlaczego warto sporządzić testament?

Dlaczego warto sporządzić testament?

Niewielu z nas lubi myśleć o śmierci i o majątku jaki pozostawimy po sobie. Jednak coraz częściej osoby młode decydują się na spisanie testamentu, aby mieć wpływ na to, co stanie się z ich majątkiem, gdyby nagle zmarli. Świadczy to o świadomości i odpowiedzialności za swoich najbliższych.

Lepiej zarządzać swoim majątkiem za życia.

Testament warto napisać, szczególnie gdy jesteśmy w małżeństwie i posiadamy dzieci. W przypadku braku spisanego testamentu majątek dziedziczy współmałżonek oraz dzieci w równych częściach. Nie ma w tym nic niesprawiedliwego, jednak gdy dzieci są niepełnoletnie, nie mają praw, aby zarządzać odziedziczonym majątkiem. Czyli na przykład: jeśli żona i dzieci odziedziczyły mieszkanie, a żona zechciałaby to mieszkanie wynająć lub sprzedać, musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, by wykonać taki krok. Dzieje się tak dlatego, że dzieci niepełnoletnie nie mają prawa do samodzielnego zarządzania tym mieszkaniem. Jest to sytuacja jedna z wielu, w której testament mógłby ułatwić życie po śmierci współmałżonka. Wtedy w testamencie mąż może wskazać żonę za jedynego spadkobiercę, a wtedy będzie ona mogła zarządzać majątkiem, bez angażowania w to sądu.

Poza tym testament pozwala na rozdzielenie naszego majątku osobom, które według nas na niego zasługują. Taki dokument ciężko jest podważyć, jeśli zostanie spisany u notariusza pod postacią protokołu urzędowego. Najlepiej, jeśli wszystkich informacji na temat dziedziczenia ustawowego oraz testamentu udzieli prawnik Łódź, czy inne duże miasto to dobry kierunek, by udać się po poradę prawną na ten temat.

Kto w szczególności powinien zadbać o spisanie testamentu?

Przede wszystkim rodzice małoletnich dzieci powinni rozważyć napisanie tzw. testamentów wzajemnych, w których jako wyłącznego spadkobiercę testatorzy wskazują siebie nawzajem. Często zdarza się, że dziadkowie życzą sobie, by cały ich majątek otrzymały wnuki, więc w takiej sytuacji potrzebne będzie spisanie testamentu. Warto wiedzieć, że dziadkowie powinni wskazać osobę, która będzie zarządzała odziedziczonym majątkiem, dopóki wnuki nie osiągną pełnoletności. Spisanie testamentu może okazać się ważne dla osób żyjących w związkach nieformalnych- wtedy często osoba pisząca testament chce przekazać partnerowi np. mieszkanie. Osoby, które nie mają krewnych, także powinny pomyśleć o spisaniu testamentu, ponieważ gdy nie ma spadkobierców, majątek dziedziczy gmina, w której była zameldowana osoba zmarła lub Skarb Państwa.

Tak naprawdę każdy z nas znajdzie powód do napisania testamentu. W zapoznaniu się ze wszystkimi formalnościami i przepisami prawa spadkowego i dziedziczenia ustawowego najlepiej pomoże nam prawnik Łódź, czy Warszawa to miasta, w których bardzo szybko i łatwo można umówić się na spotkanie z prawnikiem. Aby znaleźć pomoc prawną, wystarczy wpisać w Google np. prawnik Łódź, a ofert będzie wiele. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ czasem śmierć nadchodzi przedwcześnie.