Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Najchętniej wybieranym napojem działającym pobudzająco jest kawa. Jednak kawa nie dla każdego jest dobrym sprzymierzeńcem. Nie każdy wie, że zielona herbata dodaje energii i poprawia samopoczucia. Poza tym zawiera szereg cennych składników, które służą zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu.

Zielona herbata na odchudzanie i doping dla mózgu.

Zielona herbata swoje właściwości odchudzające zawdzięcza katechinom, które mają istotny i wielokierunkowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Hamują one wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasilają ich zużycie przez organizm. Poza tym minimalizuje ochotę na niezdrowe przekąski i stymuluje organizm do szybszego spalania tłuszczu. Pijąc zieloną herbatę regularnie, można zauważyć zmniejszenie apetytu i poprawę przemiany materii.

Teina zawarta w zielonej herbacie działa pobudzająco, zatem można ją stosować zamiennie z kawą. Po wypiciu tego napoju poprawia się koncentracja oraz zdolności umysłowe, a także znika znużenie, czy zmęczenie. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale reguluje też pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi różnego rodzaju bóle. Pobudza jednak tylko świeży napar i to uzyskany najwyżej po 3 minutach. Herbata parzona dłużej działa relaksująco.

Ochrona przed nowotworami i demencją dzięki zielonej herbacie.

Zawarte w zielonej herbacie polifenole odgrywają ważną rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym np. raka piersi, jajników, prostaty, jamy ustnej lub nowotworu skóry. To zasługa m.in. bardzo silnych przeciwutleniaczy, które chronią DNA przed działaniem substancji kancerogennych i zmianami mogącymi prowadzić do rozwoju nowotworów.

Badania wykazały, że regularne spożywanie naparu może chronić przed śmiercią w wyniku chorób serca lub udaru, a także hamować utratę zdolności poznawczych. Oznacza to, że zielona herbata ma wpływ na zapobieganie przed miażdżycą i demencją starczą, w tym przed chorobą Alzheimera. Można stwierdzić, że napar z zielonej herbaty jest eliksirem życia- Japończycy uważają, że picie kilku filiżanek dziennie może przedłużyć życie nawet o 3 lata.

Zielona herbata pomaga zachować młodą skórę i zdrowe zęby.

Zielona herbata świetnie wpływa na stan skóry, dlatego często jest składnikiem kosmetyków przeciw trądzikowi oraz przeznaczonych do pielęgnacji skóry skłonnej do przetłuszczania się. Jej właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne pomagają usuwać niedoskonałości oraz dodają skórze blasku. Systematyczne picie zielonej herbaty pozwala dłużej zachować młodość cery, ponieważ obfituje ona w antyoksydanty, które chronią przed działaniem wolnych rodników, co pozwala na opóźnianie procesów starzenia.

Zielona herbata, a właściwie zawarte w niej związki, neutralizuje bakterie w jamie ustnej. Dzięki temu zapobiega zapaleniu dziąseł i rozwojowi paradontozy. Odpowiedzialne są za to zawarte w napoju katechiny. Ze względu na wysoką zawartość fluoru, zapobiega próchnicy i wzmacnia szkliwo. Zielona herbata polecana jest również palaczom, ponieważ neutralizuje negatywne działanie nikotyny.