Darmowe porady prawne – dla kogo i w jakiej sytuacji?

Darmowe porady prawne – dla kogo i w jakiej sytuacji?

Wiele osób w Polsce ma problemy, z którymi bez pomocy prawnej ciężko sobie poradzić. Do tego pojawia się kwestia tego, że mało kto wie, że w niektórych sytuacjach, mogą mu przysługiwać darmowe porady prawne.

Komu przysługują darmowe porady prawne?

Choć wiele osób zmaga się problemami finansowymi, to nie zwalnia ich to z ponoszenia odpowiedzialności prawnej. O darmową poradę prawnika możemy się ubiegać w sytuacji, kiedy wykażemy, że nasze zarobki nie są w stanie pokryć prawnika. Jeśli uda nam się to wykazać, to według art. 4 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, przysługuje nam pomoc prawnicza. Nie jest to jednak takie proste, bo często bardzo wiele osób ubiega się o taką pomoc. Z tego powodu, oczekiwanie na darmową poradę, może trwać bardzo długo.

Do czego możemy wykorzystać taką poradę?

Bardzo wiele osób nawet nie wie o tym, że nielegalnie wyzyskuje się ją w miejscu pracy. Bardzo często wielu przedsiębiorców, pomimo że łamie prawo pracy, nie przejmuje się tym, bo jego pracowników i tak nie stać na prawnika. Z drugiej strony pracownicy nie znają się na prawie, więc nie potrafią zdiagnozować, że są nielegalnie wyzyskiwani. Stosując wniosek o darmową pomoc prawną, możemy mieć na celu wykorzystanie jej, do omówienia tego, w jaki sposób wygląda środowisko naszej pracy. Jeśli dostaniemy informację zwrotną, że prawo pracy jest jasno łamane, to będziemy mogli to zgłosić, gdzie trzeba.

Oczywiście porada prawna w takim wypadku nie będzie obejmować głębokiego badania sprawy. Dlatego ważne jest, aby przygotować to, co dokładnie wydaje nam się podejrzane w miejscu pracy. To samo tyczy się spraw rodzinnych, gdzie możemy mieć np. problemy z np. partnerem. Konsultując się z takim prawnikiem, będziemy mogli ustalić, czy jeśli wystosujemy do naszego partnera/ki sprawę, to czy mamy szanse wygrać. Pozwala nam to pewniej podejść do tematu i potencjalnie pozbyć się zbędnych wątpliwości.

Taka porada może też być ważna dla osób, które wracając z pracy miały np. wypadek. Nie mając pieniędzy na prawnika, może być ciężko uzyskać odszkodowanie. Dlatego konsultując się z takim prawnikiem, będziemy mieli odrobinę większą szansę -dzięki otrzymanym poradom- w jaki sposób uzyskać odszkodowanie.

Gdzie szukać darmowych konsultacji prawniczych?

W Polsce wciąż często panuje kultura, gdzie wolimy przemilczeć wiele spraw, zamiast pójść do prawnika. Dla wielu osób może być bardzo ciężko udać się na konsultacje prawne, ze względu, że rzadko się nawet o tym mówi. Jednak w dzisiejszych czasach na szczęście wystarczy wpisać w google np. “konsultacje prawne łódź”, a wyskoczy nam wiele wyników. Taka opcja pozwoli nam też załatwić wszystko po cichu, bez narażania się na opinię innych osób, co dla wielu osób może okazać się bardzo ważne.

W czym nie pomoże nam darmowa pomoc prawna?

Niestety, świat nie daje nam wszystkiego za darmo i wielu sytuacjach darmowa porada prawna nam nie będzie przysługiwać. W takich sytuacjach, jak problemy prawne w sprawach z dziedzin takich jak, prawo handlowe, celne, dewizowe czy działalności gospodarcze, darmowe porady nam się przysługują. Dlatego, zanim będziemy zgłaszać wniosek o przydzielenie pomocy, najpierw sprawdźmy, czy w ogóle klasyfikujemy się do grupy osób, której pomoc przysługuje.

O czym warto pamiętać, ubiegając się o taką pomoc?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ze względu na panujące warunki epidemiologiczne, bardzo ciężko jest teraz uzyskać pomoc. Problem z kontaktami bezpośrednimi oraz zwiększona ilość spraw, może przekładać się na długi czas oczekiwania. Dlatego, jeśli myślisz o skorzystaniu w najbliższym czasie z darmowej pomocy prawnej, upewnij się, że zrobisz to w miarę wcześnie, a nie po całej sytuacji. Staraj się także zadbać o to, żeby sprawa, z którą przychodzisz, była przygotowana do szybkiego przedstawienia. Nie mając zbyt wiele czasu, trzeba wiedzieć, jak sprawę przedstawić szybko i sprawnie, żeby nie marnować naszego cennego czasu.