Co wziąć pod uwagę kupując prześcieradło dla dziecka?

Co wziąć pod uwagę kupując prześcieradło dla dziecka?

Zaopatrując się w akcesoria dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego delikatny organizm. Prześcieradło, pościel lub inne gadżety, z którymi dziecko ma kontakt, mogą być dla niego niebezpieczne, o ile są źle dobrane. Warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Prześcieradło dla dziecka – dlaczego jest to tak ważne?

Nie ulega wątpliwości, że organizm dziecka jest bardzo delikatny. Jest to związane z niewykształconym w pełni układem odpornościowym, a także resztą naturalnych barier oddzielających ustrój od środowiska zewnętrznego. W praktyce oznacza to, że dziecko ma bardzo delikatną skórę, a także jest wrażliwe na bakterie, wirusy oraz wszelkiego rodzaju alergeny i drobnoustroje, które znajdują się w jego środowisku. Jednocześnie łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której dziecko będzie ponadprzeciętnie narażone na tego typu patogeny. Zazwyczaj dochodzi do tego przez proste zaniedbania, które wynikają nie ze złej woli, ale raczej z braku wiedzy dotyczącej tego, na co należy zwracać szczególną uwagę. Chodzi tutaj między innymi o akcesoria, takie jak prześcieradło lub inne wyroby tekstylne, z którymi dziecko ma bezpośredni kontakt. Mogą to być również ubrania, pieluchy lub koce.

Jaki materiał nie podrażni delikatnej skóry dziecka?

Jako że dziecka ma wyjątkowo wrażliwą skórę, na które błyskawicznie mogą pojawić się bolesne odparzenia, należy zwracać uwagę na to, jaką fakturę mają tekstylia, z którymi skóra ma kontakt. W przypadku prześcieradła jest to niezwykle ważne, gdyż dziecko spędzi na nim na tyle dużo czasu, że gdy będzie ono nieodpowiednio dobrane, to z pewnością pojawią się mniejsze lub większe odparzenia. Gdy małe dziecko będzie leżało przez co najmniej kilka godzin w jednej pozycji, stanie się to nieuniknione, nawet gdy zacznie się stosować specjalistyczne kremy lub oliwki nawilżające. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie wysokiej klasy prześcieradła, które jest odpowiednio delikatne.

Naturalne tkaniny są najlepsze

Chcąc kupić wyroby włókiennicze wysokiej jakości, trzeba szukać wśród naturalnych materiałów. Sztuczne i syntetyczne tkaniny są zdecydowanie o wiele gorszym wyborem, gdyż ich faktura jest szorstka, co na pewno podrażni skórę niemowlaka, a także nieco starszego dziecka. Dotyczy to zarówno prześcieradła, jak i pościeli, czy nawet pieluch. Kolejną przewagą naturalnych tkanin nad syntetycznymi jest to, że lepiej odprowadzają wilgoć, która zbierając się pomiędzy materiałem a skórą, może stymulować pojawienie się odparzeń. Niestety jest to niemożliwe do uniknięcia na dłuższą metę, biorąc pod uwagę, że dziecko zazwyczaj nieco się poci, nawet gdy temperatura nie jest zbyt wysoka.

Prześcieradło powinno więc być wykonane z tak delikatnego materiału, jak to tylko możliwe. Optymalnym rozwiązaniem będą tkaniny, takie jak jedwab. Co prawda jest on dość drogi, jednak bardzo delikatny i jest o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie podrażniał skórę. Jeśli chce się wybrać nieco bardziej ekonomiczną opcję, to należy zdecydować się na wysokiej klasy bawełnę, która także będzie dość delikatna. W razie problemów zawsze można zaopatrzyć się w specjalne płyny do zmiękczania tkanin, które sprawią, że prześcieradło zrobi się nieco bardziej miękkie w dotyku.

Jak dbać o tekstylia przy dziecku?

Wyżej wymienione płyny do zmiękczania tkanin są istotne, gdy pierze prześcieradła, pościel, a także ubrania dziecka. Ponadto warto zadbać o to, by były one regularnie prane w wysokiej temperaturze. Wiąże się to z koniecznością skutecznego pozbywania się bakterii, wirusów, a także alergenów z powierzchni tkanin. W przeciwnym razie dziecko może częściej chorować. Sama specyfika opieki nad dzieckiem sprawia, że tekstylia zazwyczaj trzeba prać stosunkowo często, co jest argumentem za tym, aby zaopatrzyć się w wysokiej klasy produkty. Te gorszej jakości niestety o wiele szybciej będą się niszczyć, a częste pranie jeszcze bardziej przyspiesza ten proces.