7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

Ludzie wyjeżdżają za granicę, aby zarobić dobre i szybkie pieniądze, poznać inne zwyczaje, otworzyć się na inną kulturę i obyczaje, a dodatkowo zakosztować innego życia niż w rodzinnym kraju. Zwrot podatku z zagranicy to kolejna zaleta, gdyż po nieskomplikowanym rozliczeniu z reguły można liczyć się ze sporym zastrzykiem gotówki.

Zanim opuścisz rodzinne strony

Za granicą można liczyć na wyższe wynagrodzenie, lepsze warunki zatrudnienia, darmową i bardzo profesjonalną opiekę medyczną. To podstawowe czynniki, które sprawiają, że bardzo wiele osób decyduje się na opuszczenie rodzinnych stron i zakosztowanie życia na obcym terenie. Zwrot podatku z zagranicy również jest korzystniejszy niż w Polsce. Jednak przed wyjazdem trzeba się odpowiednio przygotować, gdyż tylko wtedy uda się uniknąć problemów, które mogą wywołać niepotrzebne nerwy i niepokój w pierwszych tygodniach pobytu. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, jakie są oferty pracy w danym kraju, a jeśli to możliwe – znaleźć pewną posadę, którą można rozpocząć tuż po przyjeździe. Ułatwi to wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy i pozwoli zarobić jak najwyższą kwotę, w możliwie jak najkrótszym czasie. W tym celu warto mieć przygotowany list motywacyjny oraz CV w używanym za granicą języku (bez błędów i pomyłek). Ogólne informacje o danym mieście również się przydają, gdyż można dowiedzieć się, jak wyglądają przeciętne zarobki, ile trzeba zapłacić za mieszkania, transport oraz jedzenie.

Za granicę tylko na jeden sezon?

Zwrot podatku z zagranicy obowiązuje zarówno w przypadku długoletniej pracy, jak i również podjęcia się zatrudnienia tylko na czas wakacji. Oferowane prace związane są najczęściej z branżą gastronomiczną, turystyką bądź rolnictwem i uprawami. Sezonowa praca pojawia się na kilka miesięcy, a następnie znika i trzeba czekać na ofertę aż do następnego roku. W sezonie praca jest ciężka i intensywna, ale jednocześnie oznacza bardzo dobre zarobki. Nadają się do niej szczególnie osoby młode oraz sprawne pod względem fizycznym. Nie ma tu miejsca na zwolnienia, choroby czy narzekanie. Praca jest bardzo intensywna przez kilka miesięcy, a następnie można odpoczywać bądź pracować na mniejszym etacie przez pozostałą część roku. Przed podjęciem zatrudnienia, należy upewnić się, że oprócz wynagrodzenia, pracodawca zapewnia posiłki oraz nocleg, co zdecydowanie poprawia warunki finansowe takiej propozycji. Warto pomyśleć również o transporcie, gdyż miejsce pracy może być bardzo oddalone od noclegu. Praca sezonowa opłaca się, gdyż jest ciekawa i oznacza przygodę życia dla wielu osób, które wcześniej nie miały okazji przebywać poza granicami Polski. Nowe znajomości i doświadczenia pozostaną w pamięci do końca życia.