5 skutecznych sposobów na piękne dłonie

5 skutecznych sposobów na piękne dłonie

Dłonie to jedna z tych części ciała, które przez większość czasu są na widoku, będąc naszą wizytówką. Jednocześnie codziennie narażamy je na szereg zagrożeń z zewnątrz, z którymi skóra w tym miejscu musi sobie dać radę. Poznaj 5 prostych sposobów na zadbane dłonie.

Skóra dłoni – co w niej wyjątkowego?

Na dłoniowej części ręki brak jest gruczołów łojowych, a jej grzbietowa strona ma ich bardzo niewiele. Z jednej strony umożliwia nam to efektywniejszą funkcję chwytną, bo łapane przedmioty nie wyślizgują się nam, a z drugiej nie ma na dłoniach warstwy ochronnej. Dla naszej skóry to właśnie płaszcz lipidowy jest barierą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, a więc zmianami temperatury, wysuszającym wiatrem, czy detergentami i środkami dezynfekującymi. Choć skóra na dłoniach jest kapryśna, to jej odpowiednia pielęgnacja wcale nie musi być trudna i uciążliwa.

Dbaj o dłonie regularnie, ale z głową.

Dłonie mają ciągły kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, które powoduje, że skóra w tym miejscu zużywa się w bardzo szybkim tempie. By nasze ręce mogły spełniać swoją funkcję, naskórek jest bardzo intensywnie ścierany, usuwany i wymieniany na nowy. To właśnie tempo i jakość tego procesu będą decydowały o wyglądzie naszych dłoni. Procesy niszczenia i odbudowy naskórka zachodzą na dłoniach codziennie, a więc logicznym jest, że codziennie należy odpowiednio je wspomagać.

Myj ręce (byle nie za dokładnie).

Ręce trzeba myć. Z drugiej strony pamiętajmy, że skóra na dłoniach ma bardzo ubogą warstwę lipidową, a z każdym myciem rąk i użyciem detergentu, który przecież ma tłuszcz rozpuszczać, dodatkowo ją ściągamy, osłabiając tym samym naszą naturalną ochronę. Zwróć uwagę czy nie myjesz rąk za długo i zbyt agresywnym środkiem, co będzie skutkować ich przesuszeniem. Preparaty do skóry dłoni powinny być wzbogacone o olejki i witaminy, które pomogą natłuścić ręce. Na drogeryjnych półkach znajdziesz całe linie produktów, jak np. Apis, Lirene, Biolaven.

Miej pod ręką krem.

Krem do rąk to jedna z rzeczy, którą powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Kontakt z wodą i środowiskiem zewnętrznym burzy równowagę naszej skóry. Odpowiednio częste natłuszczanie dłoni, to jeden ze najprostszych sposobów na gładkie i miękkie dłonie.

Regularny peeling poprawi kondycję skóry.

Jedną z podstawowych zasad pielęgnacji skóry, nie tylko dłoni, ale i całego ciała, jest regularne złuszczanie naskórka. Pozwala to na równomierną regenerację skóry dłoni i znacząco ułatwia wchłanianie bogactwa składników zawartych w dobrych kosmetykach do rąk.

Noś rękawiczki.

Mowa tu nie tylko o tych zimowych, chroniących nas przed wiatrem i zimnem, ale też ochronnych. Nie zawsze muszą być to grube rękawiczki, które kojarzymy z reklam. Zwykłe nitrylowe jednorazówki ochronią dłonie podczas sprzątania, czy zmywania, a dodatkowo możemy zakupić bezpudrowe, a więc po ich zdjęciu nie będzie efektu suchych dłoni.